Mieli mūsų supisti kalbainiai su VLKK priešakyje, eikite NAXUI,
Rokiškis Rabinovičius rašo jūsų džiaugsmui
Aš esu jūsų numylėtas ir garbinamas žiurkėnas. Mano pagrindinis blogas - Rokiškis Rabinovičius. Galite mane susirasti ir ant kokio Google Plus, kur aš irgi esu Rokiškis Rabinovičius+.
- Web |
- Google+ |
- More Posts (1489)
+miljonas idėjai, ir +tryda į kelionę.
++ idėjai.
Bet nesupratau, iš kur tokia info. VLKK rašo: „Šventės pavadinimas Joninės gali būti kirčiuojamas pagal antrąją (Jon`inės) ir pagal pirmąją (J~oninės) kirčiuotes.“ (http://vlkk.lt/lit/7755) Normalūs žmonės kirčiuos pagal antrąjį variantą, o kad ir kitaip įmanoma – nu, ok…
Lietuvos Radijas persimetė ant „Jon`inės“, tai reiškia, kad gavo imperatyvų nurodymą. VLKK internetuose savo info gal būt tiesiog neatnaujino.
kalbaniai ir naxui tai ok, bet dėl vlkk nesutinku -- teko susidurti. Ten tikrai pakankamai lankstūs žmonės sėdi.
Visokių būna žmonių. Politikai irgi būna malonūs žmonės, bet PSD nuo to netampa mažesniu išsityčiojimu.
ne N~AXUI, o NA ‘XUI
+
+
+10
Todėl reikia sakyti „Rasos“ 😉
O šiaip tai juk pavadinimų Jurginės, Antaninės, etc. nekirčiuojame taip pat, kaip vardo, iš kurio jos padarytos (t.y. sakome „Jurg’inės“, ne „J~urginės“). Tai kodėl Jonų šventei turi būti išimtis?
Formaliai tu teisus. O šiaip tai juk žodžiuose kaminas, rašalas, etc. nerašome a nosinės, nors ir kirtis krenta ant jos. Tai kodėl žąsinams turi būti išimtis?
O su nosinėmis -- tai išvis neaiškiais būdais jos atėjusios į šaknis.
Kiek pamenu iš mokyklos, nosinėje yra užkonservuota senovinė žodžio forma: „ąžuolas“ buvo „anžuolas“ ar „anžuols“. „n“ nukrito, liko tik jos uodegėlė ant „a“ 😛
Pagal spėjimus.
Kokius dar spėjimus? Seniai įrodyti dalykai, minimi metraščiuose ir t.t.
Tie atvejai vienais atvejais susiję su tarminiais, kitais -- su užmirštais, trečiais -- su prielaidiniais dalykais, kur vienais atvejais yra pasiremiama pokyčiu, pritaikant nosinę, kitais atvejais nosinė nepritaikoma, etc., o dar visa tai padaryta, kuriant naują rašybą, neturint sisteminių kriterijų esamąjai rašto kalbai, o ją tik formuojant, etc.. Taigi, kitaip, nei spėjimais ir spekuliacijomis aš visgi nevadinčiau to reikalo. Pagal visus požymius, tai nėra objektyvūs reliktai, o tik dirbtinai, iš abejotinų paskatų įvestos išimtys.
Todėl, kad yra nusistovėję kirčiavimai, todėl, kad kalba gyva ir pati formuojasi. Tai yra vienas iš atvejų, kai nusistovėjusi forma, kurios nereiktų liesti, yra keičiama dirbtinai, taip naikinant tą patį kalbinį paveldą, kurį, esą VLKK saugo.
A tu durns? Taigi tau pacitavo, kad yra abu kirčiai. O LRT Joni’nės sako jau seniai.
LRT sako taip, kaip jiems liepia. Liepia pagal rekomendacijas. Pvz., printeris ir spausdintuvas abu gali būti vartojami (bent jau galėjo būti vartojami, kai aiškinausi, prieš 10 metų), tačiau rekomendacija yra spausdintuvas. Rekomendacijos ilgainiui tampa normomis, tada alternatyvos yra paskelbiamos neteiktinomis.
Taip kad išsitrink galvą.
Ne lietuvių yra viena archaiškiausių gyvų indoeuropiečių kalbų, kur per amžius išimčių prisirinko daugiau nei taisyklių, o ne koks taisyklių rinkinys kaip esperanto :P).
Taip, išimčių yra tiek, kad net taisyklėmis tas neišimtis keblu pavadint.
Kaip tau čia ir pasakė, absoliučiai taisyklingi yra abu kirčiavimo variantai, o radijui ir TV rekomenduojamas atitinkantis sistemą, tai yra kitų švenčių, padarytų iš vardo, pavadinimų kirčiavimą.
Truputį plačiau praverk savo protą, gal mažiau norėsis siuntinėti visus naxui.
Taigi, Radijui ir TV rekomenduojamas tas, kuris yra „teisingesnis“, tad nors ir abu gali būti vartojami, Radijui ir TV reikia vartoti „teisingesnį“. Taip?
🙂
O už kitų siuntinėjimą nepyk -- tavęs nesiunčiau ir nesiruošiu. Kai siunčiu, būna priežastis. O taip ar anaip, malonu, kad tu parašei. Esi vienas iš sveiką protą turinčių žmonių, bent argumentuoji rimtai 🙂
Stai cia yra neblogas irankis, kuris automatiskai sukirciuoja ivesta teksta: http://www.kirciavimas.lt
Jo, visai įdomi nuoroda. Tiesa, nežinau, kokia iš to nauda 😀