10 išskirtiniausių visų laikų prekės ženklų ir logotipų

Toksai garsus internetų dizazineris, ponas Marius Frogsign užrodė kažkokios kontoros padarytus prekių ženklų rinkimus neseniai, kur buvo krūva logotipų, esą geriausių per paskutinį pusę šimtmečio. Nežinau, kaip ten per kokį pusę šimtmečio, bet man išsyk tas sąrašas pasirodė su puse šimtmečio nieko bendro neturintis. Kitaip tariant, reflektuojantis tiktai kažkokį dabartinį momentą, kuris labai jau laikinas ir tesusietas su esamu kokių nors kompanijų akcijų augimu.

Tai panašiai, lyg kas sakytų, jog Justin Bieber yra žymiausias visų laikų atlikėjas, nes jis dabar kokioje nors 1 vietoje kažkokiuose topuose: tokius dalykus gal ir galėtų aiškinti kokia nors Justin Bieber gerbėja, bet žmogui, kuris bent kiek sveikos nuovokos turi, akivaizdu, kad tasai Byberis nepapultų nei į tūkstantuką.

Kai tik kyla kalba apie žinomiausius pasaulio logotipus ir prekės ženklus, tai aš prisimenu vieną iš tų, kurių niekad nepavyks išbraukti – tai Pan Am (dar žinoma, kaip Pan American World Airways). Ir jei kažkas aprašinėja ryškiausius XXa. antros pusės prekės ženklus, o užmiršta Pan Am – reiškia, kad jis yra Justin Bieber gerbėjas. Pan Am – tik vienas iš daugelio prekių ženklų, tačiau jis labai simptomatiškas. Nežinoti Pan Am, kalbant apie prekės ženklus – tai panašiai, kaip nežinoti The Beatles, kalbant apie pop muziką.

Pan Am – prekės ženklas, pergyvenęs savo kompaniją

Netgi Coca Cola ar Apple neįstengia pralenkti savo įvaizdžio galia to įspūdžio, kurį keldavo Pan Am. Nes Pan Am – tai bene vienintelė kompanija, kurios logotipą atpažįsta daugelis tų, kas gimė ir užaugo jau po to, kai ši bankrutavo ir dingo, o nuo to laiko jau praėjo pora dešimtmečių. Ir aš jums garantuoju, kad ją žinos ir daugelis tų, kas gims dar po poros dešimtmečių.

Pan Am logotipas

Jau daugiau, nei 20 metų praėjo nuo kompanijos bankroto, bet tai vis dar vienas žinomiausių logotipų pasaulyje.

Kokiais 1960-1970 Pan Am buvo ta kompanija, kuri galėjo pardavinėti bilietus į Mėnulį. Ir jie pažadėjo tuos skrydžius, o žmonės rezervavosi bilietus, nors ir suprasdami, kad skrydžiai bus negreitai. Būtent šiai kompanijai buvo kurtas legendinis Boeing 747, tapęs tolimų skrydžių simboliu. Bet anksčiau ar vėliau net superkompanijoms ateina galas. Po naftos krizės kompanija staigiai ėmė smukti. Jau apie 1980 prasidėjo lėtas kolapsas su turto išpardavinėjimais, o 1991 metais buvo paskelbtas bankrotas. Tačiau ne užmarštis.

Būtent Pan Am sudizainintos tašytės kadaise tapo mados klyksmu, iki šiol mėgstamu visokių hipsterių. O šios kontoros stiuardesės buvo dresiruojamos taip, kad psichologai iki šiol kalba apie Pan Am šypseną (mūsuose labiau žinomą, kaip amerikoniška šypsena). Kai skrisite padoresnės kompanijos lėktuvu ir jums pasiūlys nemokamos užkandos, tai žinokite, jog būtent Pan Am tai sugalvojo, o kitos kompanijos nusižiūrėjo. Ir kai kur nors pamatysite kompiuterinę bilietų rezervaciją, tai žinokite, kad tai irgi Pan Am išradimas – dar iš tų laikų, kai jūs gal net ir gimę nebuvote.

Kai Pan Am nuspręsdavo, atsirasdavo aerouostai, viešbučiai ir nauji turizmo maršrutai. Net SSRS tai buvo vienas iš žinomiausių prekės ženklų. Jei manęs kas nors klaustų, kos prekės ženklas, koks logotipas yra įsimintiniausias ir ryškiausias iš tų, kokie kada nors egzistavo, tai aš matyt neturėčiau kuo abejoti – tai Pan Am.

Bet yra ir kitų įdomių ženklų bei logotipų, vertų dėmesio – ne tik ta viena avia kompanija. Ir aš čia truputį papasakosiu – gal ne vien apie tuos logotipus, kurie žinomiausi visiems dabar, bet apie tuos, kurios į prekių ženklų klasiką tikrai pakliuvo visiems laikams. Apie tokius, kurie yra neužmirštami, išskirtiniai, o kartais – netgi nesuvaldomi.

Coco Chanel ir moteriški stebuklai

Ponia Coco Chanel, kurios pavardė yra žinoma visiems, ne šiaip sau tapo prekės ženklu. Nors daugelis įsivaizduoja, kad tai tiesiog reklamos, glamūro ir dar kartą reklamos padarinys, išties tai priešingas atvejis: geri produktai dažniausiai sukuria ir neužmirštamai stiprų prekės ženklą.

Coco Chanel logotipas

Kažkas galvoja, kad stilius yra Apple? Ta kompanija nepasiekė netgi dešimtadalio tos stiliaus galios, kurią turi Chanel. Darykitės išvadas.

Coco Chanel sukėlė perversmą madų pasaulyje. Būtent ji sugalvojo, kad moterys gali kvėpintis kvepalais, kurie ne iš pavienių, o iš sudėtingų aromatų. Taip, tai tie patys Chanel No.5, kuriuos žino netgi tie, kurie išvis jokių kvepalų nežino. Ta pati Coco Chanel sugalvojo ir pirmus normalius moteriškus rankinukus, ir gražius bet kartu solidžius moteriškus kostiumėlius, ir visiškai absoliučiai legendinę bei amžinai madingą trumpą juodą suknelę. Taip, tą pačią trumpą juodą suknutę, kokią įsivaizduojate. Taip, iki Coco Chanel tokių nebūdavo.

Ai, o dar Coco Chanel sugalvojo, kad įdegis yra gražus. Iki tol įdegusios moterys buvo laikomos baisiomis kaimietėmis, parudusiomis nuo lauko darbų. O Chanel sugalvojo, kad priešingai: tai yra natūralus grožis. Kai pliaže pamatote besideginančias merginas, prisiminkite Chanel.

Hello Kitty logotipas parduoda pats save

Hello Kitty (arba kaip patys japonai sako – „Haro Kiti“, nes jie neturi „l“ raidės) – tai vienas iš brangiausių prekės ženklų iš tų, kurie egzistuoja. Realiai brangiausių, o ne pagal kokius nors iš lempos susigalvojamus vertinimus: kasmet Hello Kitty prekių parduodama už milijardus dolerių. Bet pati esmė ne tame, o kitoje savybėje: šitas ženklas (ir bendras stiliukas) yra ženklas iš savęs. Jo nekuria jokia prekė. Tai nėra dažnas dalykas.

Hello Kitty

Hello Kitty turi tiek jėgos, kad šito ženklo nei nereikia reklamuoti. Daugybė moterų susileidžia vien dėl to, kad šitas ženklas yra tiesiog toksai mielas.

Verslo modelis pas ženklo savininkę Sanrio kompaniją yra paprastas: gražios katytės gali tapti prekės ženklu ir stiliumi bet kam, kas pakankamai sumokės. Tad bet kas tokį prekės ženklą ir naudoja.

Kažkada Hello Kitty prekės ženklas buvo skirtas vaikams, tačiau šiais laikais svarbiausiais pirkėjais jau tapo rimtos, solidžios, neretai ir savarankišku verslu ar vadovavimu užsiimančios moterys. Ir netgi ne tik moterys, bet ir vyrai. Tad dabar galite atrasti su šiuo prekės ženklu bet kokių daiktų. Netgi tokių, kaip vynas, alus, moteriški higieniniai įklotai, vibratoriai, prezervatyvai, dešrelės ir variklių alyva.

Penguin Books ir švietimas masėms

Vienas iš ryškiausių ir kultiniais tapusių logotipų – tai pingvinas, kuris žymi Penguin Books leidyklos knygas. Kompanija įsikūrė dar apie 1930, sugalvojusi biznį, kuriuo niekas netikėjo – spausdinti rimtas knygas vargšams. Kad vargšai galėtų įpirkti, knygos būdavo spaudžiamos ant pigaus laikraštinio popieriaus ir parduodamos be jokio įrišimo – minkštais viršeliais. Užtat pigiai – po 6 pensus.

Penguin Books logotipas

Kaip matote, Penguin Books logotipą kai kurie net ir po kaklu nešiojasi, kaip talismaną

Penguin kompanija suklestėjo – paaiškėjo, kad išties knygas nori skaityti visi, bet tiesiog labai retas teįstengia įpirkti. Galima sakyti, kad šita firma anglakalbiame pasaulyje pradėjo kažkokią kultūros revoliuciją, tad ilgainiui ji pati tapo vos ne kultu: žmonės šiais laikais netgi puošiasi kokiais nors pakabukais su pingvinais. Pats prekės ženklas visiems dabar sako, kad esmė ne kaina, o žinios.

Reikia pasakyti, kad nors kompanijos logotipas gerokai keitėsi, jis nebuvo darkomas: pingvinas būdavo stilizuotas, kartais pasitaikydavo ir kad keli pingvinai būdavo drauge, o kartais būdavo ir pelikanų.

Camel kupranugaris iš praeities

Camel – vienas iš daugelio prekių ženklų, kurie greitai išnyks: visi rūkaliams skirti prekių ženklai po truputį naikinami, nes taip reikia. Rūkymas kenkia, tad nori ar nenori, reikia su tuo susitaikyti ir visus tuos rūkalų prekių ženklus užmiršti. Nes nėra čia ko.

Tačiau cigarečių kompanijos prekių ženklų kūryboje tikrai daug pasiekė – jos investavo daugybę pinigų ir į reklamą, ir į geriausiai įsimenamų logotipų atranką. Daugelis cigarečių kompanijų turėdavo dešimtis ar netgi šimtus prekių ženklų – kurdavo vis naujus, atsisakydavo mažiau sėkmingų. Ir dėl to, kalbant apie prekių ženklus, rūkalų gamintojų apeiti neįmanoma. Išties būtų galima ištisą knygą parašyti apie cigarečių prekių ženklus, tačiau aš apsiribosiu pora keistesnių atvejų. Pirmas iš paminėjimo vertų logotipų – tai Camel kupranugaris, kuris net į logotipą nepanašus.

Camel cigaretės

Kad ir kiek bebandė gamintojai daryti visokių pokyčių, visvien Camel visi atsimena, kaip Camel.

Apie Camel galima šnekėti belenką, bet akivaizdu, jog šios cigaretės yra įsimenamos dėl savo grafinio ženklo. Tačiau pabandžius sudėliot, kas tame logotipe vaizduojama, paaiškėja, kad tai kažkoks priveltas paveiksliukas iš XX amžiaus pradžios (ir beje, jau tuomet atrodęs archaiškai), neatitinkantis jokių reikalavimų, kokius kas nors galėtų sugalvoti šiuolaikiniams prekių ženklams. Tai neįmanomai „blogas“ ir kartu neįmanomai gerai įsimenamas prekės ženklas.

Tas ženklas yra visiškai absurdiškas asociacijų kratinys: buvo akcentuojama, kad cigaretės iš turkiško tabako, nes turkai tuometiniu supratimu daug rūkę (nesvarbu, kad ne cigaretes, o kaljanus), o kaip pavaizduoti Turkiją? Ogi kupranugariais. O kur kupranugariai būna? Taigi prie piramidžių. Kliedesys?

Vargu ar galima rasti kitą prekinį ženklą, kurio savininkai būtų taip smarkiai darkęsi iš jo, bet taip ir neįstengę nieko pakeisti. Camel cigarečių gamintojai nuoširdžiai bandė ištrinti iš to prekės ženklo viską, kas tik bent kažką bendro turėjo su senųjų, visiems žinomų Camel pakelių dizainu: buvo naikinami ir šriftai, ir spalvos, ir netgi šalinamas kupranugario atvaizdas – daryta tiek pokyčių, kad kai kurių dizainų nesugebėtumėt susieti su Camel, netgi tyčia bandydami: kartais atrodo, kad to tiesiog negalėjo būti, nes negalėjo būti ir viskas.

Didžiausio proto aptemimo metu Camel marketingistai net sugalvojo aiškint moterims, kad cigaretės (pailgi daiktai, kurie kišami kaip čia pasakius į kur) tinka ir į burną (tiems kas supras žodžių žaismą – tai vadinosi „Camel T-zone“, o kas nesupras – tai ir nereikia). Ir jie tai reklamavo, o paskui netgi reklamavo ir vyrams – matyt tai reikėjo suprasti, kad tipo, „ir tu turi kur įsikišt“. Ir netgi taip jie sugebėjo neužmušti prekės ženklo.

Nepaisant visko, Camel prekės ženklą žmonės visvien atsimena tokiu, kokiu anas buvo prieš šimtą metų. Tas ženklas stipresnis net už tabako korporacijas.

Jo šeimininko balsas

Pačiu durniausiu ir kartu bene labiausiai kultūron įsirėžusiu logotipu tapo šuniukas Nipper, kurį nutapė anoksai Francis Barraud. Anas kažkaip paveldėjo kažkokio savo mirusio pažįstamo šunį ir gramofoną su visokiais to šeimininko darytais įrašais. O paskui pastebėjo, kad šuniukas atpažįsta buvusio šeimininko balsą, kurį gramofonas atkuria. Tai paveikslą taip ir pavadino – „Jo šeimininko balsas“.

Victor His Master's Voice

Bene kvailiausias logotipas ir pavadinimas, kokį tik įmanoma sugalvoti. Ir kartu bene žinomiausias.

Po kelerių metų paveikslą su visomis teisėmis įsigijo anokia britų firma Gramophone Company, ėmusi tuo paveikslu reklamuoti savo gaminamas plokšteles. Paskui prie anų kažkaip prisijungė amerikoniška Victor Talking Machine Company, ėmusi dar labiau reklamuotis su tuo paveikslu. Reklamos baigėsi tuo, kad tiesiog atsirado naujas prekės ženklas – His Master’s Voice, sutrumpintai – HMV. Jūs įsivaizduojate tokį pavadinimą? Savo laiku tai buvo vienas iš brangiausių prekių ženklų pasaulyje.

Kiekvienas marketingistas jums pasakys, kad tik idiotas gali tokį pavadinimą susigalvoti. Ir jau nekalbant apie tai, kad pavadinimas „His Master’s Voice“ yra durnas, tai tas pavadinimas yra dar ir apie kažkokius numirėlius (visiškai neigiamos emocijos), kurie numirė ir kažkokie šunys jų klausosi. Ir visa tai – bene galingiausios pasaulio įrašų firmos prekės ženklas.

Vėlesniais laikais vyko krūva jungimųsi ir persitvarkymų, prekės ženklą perėmė ir išsidalino tokios firmos, kaip RCA, EMI, Sony Music Entertainment ir JVC. Prekės ženklas liko beveik nenaudojamu – gal todėl, kad pernelyg jau asocijuojasi su senove. Bet nors ir užmirštas versle jau daug metų, šitas prekės ženklas yra puikiai žinomas kiekvienam.

Adidas su juostelėmis

Adidas yra firma, kuri dažnam visai neįdomi, nors ja pasidomėti patariu, jie gerai dirba. Įmonės pavadinimas labai paprastas – nuo anokio Adi (sutrumpintas Adolf) Dassler vardo ir pavardės. Naujas jų logotipas vaizduoja kažkokius dryžius, bet nors tą naują logotipą jie bando prastumti jau kokius porą dešimčių metų, jiems taip ir nepavyko atsisakyti senojo.

Adidas logotipas

Dabar naudojamas tik kai kuriems produktams, Adidas logotipas vis dar yra vienas iš plačiausiai žinomų ir lengviausiai atpažįstamų

Labiausiai visiems užstrigęs Adidas logotipas buvo kurtas dar 1972 metais ir aktyviai naudotas iki pat 1996 – tai trilapė lelija su juostelėmis. Iki tol Adidas tenkinosi šiaip juostelėmis vietoje logotipo. O po to – ir vėl juostelės, tik jau ant ant kito logotipo. Beje, labai ryškiai visiems įsimena ir Adidas naudojamas šriftas – jis toks distinktyvus, kad grafinis ženklas darosi netgi nebūtinas.

Dar daugiau – vienu metu Adidas kompanijos reikalai buvo ganėtinai nekokie. Ir neaišku, kuo viskas būtų pasibaigę, bet prekės ženklas juos ėmė ir ištempė: buvo tiesiog neįmanoma neparduodti visokių treningų ir sportbačių su Adidas užrašais. Ypač kai tai būdavo klasikinių modelių treningai ir sportbačiai su ta pačia klasikine trilape Adidas lelija.

Salem – marketingistų pritvotas ženklas

Salem prekės ženklas gal ir nėra toksai žymus, tačiau aš jį noriu paminėti, nes jis man tiesiog įdomus. Šios cigaretės kažkada tapo pirmomis mėtinėmis cigaretėmis su filtru, negana to, vėliau platintos dar ir kaip esą silpnesnės, esą mažiau kenkiančios, ir negana to, buvo vienos iš pirmų (jei ne išvis pirmos), platintos kietuose pakeliuose, apsaugančiuose nuo sumaigymo. Jų kūrėjai jas sugebėjo pateikti ganėtinai distinktyviai – nors cigarečių pakelio dizainas išsyk visiems sakė, kad tai cigaretės, gavosi prekės ženklas, kurį sunku užmiršti.

Salem cigaretės

Atrodytų, bukas užrašas pseudogotikinėmis raidėmis, tačiau kadaise pakliuvo į dizaino ir tipografijos meno vadovus.

Sakyčiau, tai vienas iš tų atvejų, kai prekės ženklas lyg ir neturi kažko labai jau ypatingai išskirtinio, tačiau yra pakankamai galingas, kad fiksuojasi žmonių atmintyje ir viskas. Gal būt pakankamai gera nedidelių išskirtinumų kombinacija? Prieš kelis dešimtmečius Salem prekės ženklas pakliūdavo į dizaino ir tipografijos vadovus, kaip itin geras raidinio prekės ženklo pavyzdys.

Labai keista, tačiau šio paprasto ir stipraus prekės ženklo savininkai, vedami pridūrkavotų marketingistų, krūvą metų visais įmanomais būdais bandė kažką pakeisti ir sumoderninti, tarpais paleisdami tokius logotipus, kurie atrodydavo nelyg gatvinių pacukų teplionės. Nepaisant aktyvių reklamų, naujesnių Salem logotipų įsimenamumas tiktai smuko iki beveik nulinio. Tuo tarpu prieš kokius 30 metų naudotą ženklą daugelis vis dar atsimena.

Woolworth šlovė ir žlugimas

Woolworth prekinis ženklas taip niekada ir neįgavo kokio nors stabilesnio grafinio atpažįstamumo. Tačiau atpažįstamas buvo žodis. Toks atpažįstamas, kad dar ir dabar jis anglakalbiams reiškia kažką gal truputį panašaus į tai, ką lietuviams reiškia žodis „taupa“.

Prekybos tinklas, dar žinomas, kaip F.W. Woolworth Co., o kai kur – kaip Woolworths ar Woolworth’s buvo įkurtas dar 1879 metais ir tapo šiuolaikinių supermarketų pradininku. Anokio vyruko (kurio pavarde tinklas ir pavadintas) idėja buvo paprasta: parduotuvės lankytojus užknisa prašinėti parodyti vieną ar kitą prekę. Ir užknisa klausinėti kainos (o pastarųjų tais laikais parduotuvės nemėgdavo skelbti). Todėl prekes reikia sukrauti taip, kad visas pirkėjai patys galėtų paimti ir apžiūrėti, o kainas visur padaryti standartines – po 5 ar 10 centų.

Woolworth parduotuvė

Woolworth taip ir neįtvirtino kokio nors ilgalaikio standartinio visiems grafinio ženklo. Netgi spalvos būdavo vienur vienokios, kitur kitokios. Taip, lyg prekybos tinklas būtų sakęs: "mes Woolworth, mums viskas p0%ui"

Woolworth modelis buvo tiek sėkmingas, kad jau XXa. pradžioje šis žodis tapo bendriniu, reiškiančiu universalią nebrangių prekių savitarnos parduotuvę. Jau 1913 metais kompanija išaugo tiek, kad tapo dar ir korporacinės galios simboliu: ji pasistatė nuosavą dangoraižį, kuris iki pat 1930 metų buvo aukščiausiu pasaulio pastatu. O savo laimingo amžiaus pabaigoje, švęsdama šimtmetį, Woolworth pakliuvo į Gineso rekordų knygą, kaip daugiausiai parduotuvių turintis tinklas pasaulyje. Maždaug tada prasidėjo ir aiškus įmonės smukimas.

Dar septintame-aštuntame dešimtmetyje visur ėmė plisti supermarketai-išparduotuvės, kuriuose būdavo visko, pradedant daržovėmis bei drabužiais ir baigiant televizoriais bei tualetiniu popieriumi. Ir visa tai būdavo pigiau. Taigi, apie devinto dešimtmečio pabaigą Woolworth ėmė galutinai skęsti, o 1993 prasidėjo restruktūrizacija ir tinklas mirė. Didžiojoje Britanijoje, kur Woolworth padalinys buvo nepriklausomas, jis visgi išsilaikė iki 2009, bet irgi nuduso. Bet kol kas sėkmingai tebeveikia Vokietijoje esanti Woolworht šaka.

Tarp kitko, yra ir dar vienas Woolworth pavadintas tinklas – Australijoje. Kažkokie veikėjai 1924 metais tiesiog nutarė nusigrobti prekės ženklą, kuris jau buvo žinomas netgi tenykščiams antipodams. Ir jiems tai pavyko. Rezultatas – vienas iš kelių dešimčių didžiausių pasaulio prekybos tinklų. Gal ir ne tiek daug, kaip tikrasis Woolworth, bet 200 tūkstančių darbuotojų ir keli milijardai dolerių gryno pelno per metus – visvien daro įspūdį.

Braun ir Bauhaus

Paskutinis atvejis, apie kurį pasakysiu – tai firma, kuri tapo viena iš modernių logotipų ir išvis modernaus dizaino pradininkių – Braun. Šita Braun kompanija Bauhaus stilių atnešė į buitinės įrangos pasaulį. Tą patį visiškai paprastą, nepuošybinį, utilitarinį ir funkcionalistinį stilių, kuris toks įprastas, kad apie jį net nesusimąstom.

Braun logotipas

Tiktai raidės, o ir išryškinta kažkokia per vidurį. Atrodo, kaip Bauhaus pastatai.

Braun nuo kokių 1950 metų tapo pasauliniais pramoninio dizaino lyderiais, į kuriuos keliasdešimt metų žiūrėjo visas pasaulis. Ir žiūrėjo, ir pamėgdžiojo. Visas tas paprastumas, kuris skiria mums įprastą dizainą nuo visokio steampunk, senų amerikoniškų mašinų ir kitų papuošimais dailinamų krypčių – tai Braun nuopelnas.

Ar dar prisimenate Pan Am, kuriuos minėjau straipsnio pradžioje? Braun padarė pasauliui didesnę įtaką. Tai dar vienas logotipas, kurio nežinoti gali tik tie, kam atrodo, jog Justin Bieber yra svarbiausias pasaulio atlikėjas.

Rokiškis Rabinovičius rašo jūsų džiaugsmui

Aš esu jūsų numylėtas ir garbinamas žiurkėnas. Mano pagrindinis blogas - Rokiškis Rabinovičius. Galite mane susirasti ir ant kokio Google Plus, kur aš irgi esu Rokiškis Rabinovičius+.

36 thoughts on “10 išskirtiniausių visų laikų prekės ženklų ir logotipų

 1. Julius

  Kad žinotumėt kaip skaniai susiskaitė šitas straipsnis. Kaip ir tie apie boranus, balistines raketas, sovietmečio transportą ir visi kiti, kurie gali būti priskiriami „popular science“ kategorijai. Daugiau tokių, pažadu skaityti.

  Keletas minčių į temą:
  -- Chanel nr 5 tikrai nėra pirmi kvepalai iš keleto sudedamųjų dalių, nes dar 18 amžiuje Johann Maria Farina sukūrė savo „Kelno vandenį“ (Eau de Cologne) iš muskuso bei eterinių aliejų mišinio. O kur dar Guerlain kūriniai nuo 19 amžiaus vidurio. Žiūrint iš cheminės pusės, Nr 5 yra svarbūs tuo, kad tai pirmieji, kuriems buvo panaudoti aldehidai. http://www.fragrantica.com/perfume/Chanel/Chanel-N-5-608.html

  -- Pastebėjimas apie lietuviškus logotipus (čia jau seniau išmąsčiau). Visokių Senukų, Maxima ir Rimi logo yra gerai įstrigę galvoj, nes jų visur pilna, bet jei reiktų pasakyti, koks grafinis ženklas yra ypač charakteringas, super lietuviškas ir lengviausiai atpažįstamas, tai būtų…. Palangos Juzė su komiško dydžio žirklėm po pažastim. Turbūt nereikia sakyti, kad tas personažas yra ne ką mažiau lietuviams atpažįstamas, nei visiems kitiems -- Playboy zuikutis, Lacoste krokodilas ar Mikimauzas apvaliom ausim. O dar galvoja, kokį logo Lietuvos įvaizdžiui parinkt. O iš realių, patentuotų logotipų vienas charakteringiausių būtų (bent man) -- Šviesos leidyklos žingsniuojantis mokinukas.

  -- Baikite minėti Džastiną Byberį. Negirdėjau aš jo muzikos, bet ant jo visi įmanomi žmonės jau ne pirmus metus stumia ir galo nematyti. Gal jau gana, visai galvą išūžėt….

  Reply
  1. Rokiškis Post author

   Ačiū už korekciją apie Chanel No.5. 🙂

   Dėl Palangos Juzės -- taip, čia vienas iš ryškiausių, dar iš sovietmečio ligšiolei prisimenamų. Šviesos mokinukas irgi stiprus.

   O dėl Byberio -- tai ir nereikia girdėt. Nieko ten gero -- tą tas ir reiškia.

   Reply
 2. frogsign

  Geras straipsnis, pats laikas daugiau lietuviškai apie dizainą ir logotipus rašyti. Mano master planas sudominti ir kreipti dėmesį į dizainą po truputį pildosi 😉 Norėčiau sužinoti, kodėl šie logotipai jums labiausiai įsiminė ir iš kur apie juos rinkot medžiagą?

  Reply
  1. Rokiškis Post author

   Tiesiog šitie logotipai buvo garsūs, įdomūs, daugelis -- nepakliūnantis į topus ir turintys ryškias istorijas.

   Už logotipų visada slepiasi viena ar kita verslo logika. Ir geras logotipas logiką atspindi, o ta logika kuria ir atitinkamą logotipą.

   Kai viena neturi ryšio su kitu, gaunasi prekės ženklas, kuris tuščias, trumpalaikis ir veikiantis tiktai tol, kol į jį kišamos krūvos pinigų.

   Juk prekės ženklas -- tai tiesiog ženklas, kuris neša semantiką, kaip ir bet koks kitas ženklas. Tai mūsų kalbos dalis, turinti tam tikrą prasmę. Kas tai per prasmė, kaip ji atsispindi ženkle, kiek ji turi sluoksnių, asociacijų, semantinių erdvių?

   Visi čia minėti ženklai būtent tuo ir pasižymi, kad jie nėra šiaip kažkokie ženkliukai, kurie nieko nereiškia -- už jų slypi įdomūs diskursai.

   Reply
 3. Arklimantas

  nike, nike yra da best, just do it
  iš lietuviškų apie Juzę tai topas. garantuoju, kad neregistruotas dar 🙁
  MaXima irgi neblogas gi
  geri Vilniaus duona, Vytautas, Senukai…

  Reply
 4. gliookas

  siaip idomu pasiklausti, pagal ka buvo renkamasi, apie kuriuos rasyti?

  Visa straipsni skaiciau ir tikejausi Coke pamatyti, bet nepamaciau kazkodel. Na ir Malboro tikejausi uzmatyti. Dar koki tai ten mersedes

  Tai smalsu, pagal ka renkamasi buvo?

  Reply
  1. As

   O aš kažkaip galvojau, kad jos iš garsiojo Salemo, kuris garsus raganų deginimais. 🙂 Gyveni ir mokais.

   Reply
 5. Tadas

  Pastebėjimas. Salem šiaip įsimintinas pavadinimas dar ir todėl, kad R.J.Reynolds Tabacco Company yra įsikūrusi Winston-Salem mieste (tai pačiai kompanijai priklauso ir Winston cigarečių ženklas). Beje ir pati valstija (NC), kurioje šitas miestas yra vadina Tar Heel. O miestas tik dėl cigarečių ir žinomas.

  Reply
  1. Rokiškis Post author

   Taip, tos cigaretės dėl tos firmos būstinės ir gavo Salem pavadinimą: Winston jau buvo sukurtos, tai reikėjo ir antros pusės -- Salem 🙂

   Reply
 6. Viešpats

  Aš dar prie legendinių prekės ženklų pridėčiau Beretta. Jis beveik nesikeitė pusę tūkstantmečio ir jeigu ne išvaizda, bet vien skambesiu yra daugeliui pažįstamas ne prasčiau nei jūsų išvardintieji.
  O dar man šis asocijuojasi su nežmoniškai gera vadyba ir jos tęstinumo išlaikymu. Didžioji dalis įmonių anksčiau ar vėliau uždūsta, o Beretta funkcionuoja jau beveik penkis amžius ir yra išlaikoma vienos ir tos pačios šeimos rankose.
  Primeskit – beveik pusę tūkstantmečio įmonė veikė be jokių rimtų perturbacijų, išgyveno bekariaujančias kunigaikštystes, Italijos suvienijimą, Napoleoną, Musolinį, abu pasaulinius karus, šaltąjį karą, visas įmanomas recesijas ir toliau sėkmingai dirba. Ir dirba taip gerai, kad savo pistoletu sugebėjo nukonkuruoti visus JAV gamintojus ir laimėjo kariuomenės apginklavimo konkursą. Čia beveik tas pats, kas Apple įtikinti, kad savo kitame aifone naudotų Windows phone operacinę sistemą.

  Reply
  1. Rokiškis Post author

   Ginklai yra specifinė sritis, nereikia tos srities tapatinti su viskuo: tai, kas žinoma besidomintiems, tai visgi nėra tai, kas žinoma visiems.

   Kita vertus, tas tiesa -- ginklų simboliai neretai yra pakankamai stiprūs. Bet jei jau žiūrėsim ginklų prekės ženklų, tai bendrai pasaulyje nepralenkiamu greičiausiai bus Colt, JAV -- gal koks Smith&Wesson, laukinėse šalyse -- Kalašnikov, o Lietuvoje bendriniu žodžiu kadaise tapęs -- Browning.

   Ženklų esmė yra simbolizavimas, o ne šiaip tęstinumas ar gera veikla.

   Reply
 7. kaimietis

  Liuks irasas, labai idomu.

  Bet Pan Am zmonem, gimusiems 90’s nieko nesako. Jau ir 80’s gimusiems nelabai.

  As gimes 1980 metais. Tai kokiais 93 metais sededamas kaime ir neturedamas ka veikti pasidariau kortas is kartono. Ir nupiesiau flomasteriais ivairiausius prekinius zenklus ant ju. Salem, Braun ir Camel tikrai buvo tarp ju. Siaip visa 54 kortu kalade padariau – matyt tikrai neturajau ka veikti.

  Reply
  1. Rokiškis Post author

   Gal būt aš ir perdėjau kažkiek. O ir SSRS gyvenusiems žmonėms tai mažiau žinomas ženklas visgi -- gyvai tą ženklą pamatydavo tie, kas skraidydavo į užsienius. Skirtingai nuo daugumos kitų ženklų.

   O aš tą ženklą gyvai mačiau prieš kokias dvi savaites -- kažkoks hipsteris su Pan Am tašyte ėjo gatve.

   Reply
 8. Dainius

  Ar gali būti, kad Linux pingvinas, TUX, yra „Penguin Books“ pingvino pasekėjas?

  Reply
 9. Zaibys

  Nezinau kiek su logotipo stiprumu, bet kaip grafinis sprendimas, vienas geriausiu logotipu man -- F1 (Formula 1). Jame tiesiog nera nereikalingu vietu, bei jis savaime informuoja apie greiti.

  Is lietuvisku -- Vytautas gan stiprus, manyciau. Dar reikia pripazinti, kad ilgai issilaike Ekranas, nors dabar is gamyklos liko tik futbolo komanda.
  Palangos Juze, nezinau ar cia brandas, bet kaip visuomeninis ivaizdis, aisku irgi labai stiprus. Turbut panasaus stiprumo, kaip Rupintojelis (sitas irgi lietuviskas, ant tiek stiprus, kad kartais net katalikams atrodo, kad cia dievas ar tai Jezus).

  Reply
  1. Rokiškis Post author

   Palangos Juzė buvo simbolis kažkokio tai gyventojų aptarnavimo kombinato ar tai kažkokio panašaus darinio, kurio filialai buvo visuose miestuose ir miesteliuose. Toksai žmogutis su milžiniškomis žirklėmis.

   Reply
 10. Julius

  Vikipedijoj aptikau įdomų sąrašą, kuris irgi į temą su prekės ženklais. Ar žinote, kuo ypatingi žodžiai „vazelinas“, „diktofonas“, „linoleumas“, „adrenalinas“, „termosas“ ir „džipas“? Ogi jie visi, pasirodo, yra ne šiaip bendriniai žodžiai, o registruoti prekės ženklai, kurie tiek paplito, kad tapo bendriniais.

  Sąrašas skirtas amerikonams ar šiap anglakalbiams, tai jame daug terminų mums nežinomi; taip pat jame nėra lietuviško generinio termino „pampersai“ ar dar kokio.

  http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_generic_and_genericized_trademarks

  Reply
 11. Kaulas

  Per Coco Chanel sykį pralošėm vieną kvizą, ikišiol pykstu, bet nu niekaip negaliu įsimint.

  Reply
 12. Adolfas

  O kodel nepaminėta Mercedes trikampė žvaigždė? Neįsivaizduoju žmogaus, kuris nežinotų šito ženklo. Taip, kažkada turėjau mersą. Vienas maloniausių dalykų buvo važiuojant užmesti akį į išdidžiai vėją skrodžiančią trikampę žvaigždę. Tai buvo gero gyvenimo, galios ir sėkmės simbolis mašinoje, ir niekaip negaliu suprasti, kodėl naujesniuose modeliuose mercedesai nebeturi žvaigždės, matomos kaskart vairuojant, o pasidavė nykiai madai kabinti žeklelį ant priekinių grotelių, kaip ir kiti nykūs auto gamintojai. Mersas tarsi neteko karūnos… Aišku lupinėdavo tą ženklą ištisai chuliganai, bet važiavimas be jo, man atimdavo daugiau nei 90% malonumo, todėl skubėdavau nusipirkti naują, kad ir kiek jis kainuodavo. Ech, geri atsiminimai…

  Reply
 13. Mumblefluff

  Turbūt labai priklauso kada gimei, bet man kaip gimusiam devintam dešimtmety, Pan Am, Penguin Books, Victor ar kas ten tas su tuo šuniuku, nieko man nesako visiškai. Man pasakytų kas išvardint kokius žinau brand’us, būtų maždaug toks sąrašas: Coca-Cola, Pepsi, Apple, Harrods, Nestle, Microsoft, Nike, Nokia, IBM, Adidas, Facebook.. Aišku dar yra daug labai žinomų, bet čia nuo žmogaus priklauso kuo domis ir kas įdomu tą ir atsimena pirmiausia.

  Reply
  1. Rokiškis Post author

   Neužmirškit dar to, kad tamsta visgi matyt Lietuvoje gimėte. Pas mus iki šiol dar kai kurie prekių ženklai nesugebėjo ateit -- netgi Burger King, Hershey’s ir Hoover vis dar nežinomi. Ir netgi Listerine berods tik prieš kokius metus pasirodė. Bet viskas po truputį tai keičiasi.

   O dėl to su šuniuku -- tai esmė yra ne užrašas, o šuniukas. Ir čia jau man tamsta nemeluokit, kad tamsta šuniuką prie gramofono pirmą kartą pamatėte čionai mano bloge ir tai jums nieko nesako. Nes aš tamstai garantuoju, kad matėte jį kokį 100 kartų įvairiose kitose vietose.

   Reply
 14. Pjovejas

  Beje, o kodėl nepaminėta taip reklamuojama CocaCola? 🙂 Arčia jau per daug masskultūra? 🙂

  Reply
 15. Julius

  Prisiminiau dar vieną, kuris turėtų būti bent jau dvidešimtuke. Tai yra Red Bull. Tai tarsi ir gėrimus gaminanti firma, bet iš tiesų su visų įmanomų extreme sporto šakų rėmimu ir ypač Baumgartnerio šuoliu, šitas brandas yra vos ne religija, kaip futbolas brazilams ar kašis mums. Visai kaip Hello Kitty -- pradėjo nuo pieštukinių, o paskui tapo kažkuo globaliu.

  Reply
  1. Rokiškis Post author

   Taip, tarp krūvos visokių brendų, kurie man kandidatavo, Red Bull buvo. Ir nepraėjo tik dėl to, kad pernelyg jau gerai visiems žinomas. Tai, kad bent kažkas kažko nežinotų, kodėl prekės ženklas garsus -- tai buvo sąlyga įdomumui 🙂

   Reply
 16. ina

  A jo, čia gerai pastebėta dėl Šviesos mokinuko. Stiprus pagal bet kokius standartus.

  Snaigės irgi nieko buvo.

  Dar iš tarybinių -- tik nelietuviškų -- tas penkiakampis „goss standart“ gerai krito į akis, turėjo aiškią žinią. Jei per jauni prisiminti -- pasidairykit apie kanalizacijos dangčius, dar likę 🙂

  Reply

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *