Mes, Lietuvos lenkai – figos lapelis gėdingam akibrokštui pridengti? Sakau NE!

Renata Underis sako jums tai, ką galvoja. Ir galvoja ji protingai.

Renata Underis sako jums tai, ką galvoja. Ir galvoja ji protingai.

Šį straipsnį parašė ponia Renata Underis, vakar vakare (2014 05 16). Aš jį paskaičiau ir paprašiau, kad man leistų jį perskelbti savo bloge. Jei mano atmintis nemeluoja, tai yra pirmas kartas, kai aš pats paprašiau, kad man kažkas pas save leistų paskelbti kito žmogaus pasisakymą. Ponia Renata nepaprastai taikliai ir kartu nuoširdžiai rašo tai, ką truputį iš šalies stebėdamas, matau aš. Tik ji mato ne iš šalies. Todėl žymiai geriau. Labai prašau, paskaitykite, nes tai verta.

Mes, Lietuvos Lenkai – figos lapelis gėdingam akibrokštui pridengti?! Sakau NE!

“Kołoradka”… Kažkada Lietuvos lenkai taip vadindavo baltą aksesuarą kunigo sutanoje prie kaklo. Šiandien “kołoradka” pas mus, Lietuvos lenkus, skamba kaip sinonimas “Georgijaus juostelei”, kurios „nešiotoju“ gegužės 9 dieną, tapo vienas iš mūsų tautiečių. Ar tik vienas? Nežinau. Dar vieną tokį “talismaną” nuėmiau nuo tavo, Jaroslavai (buvo ant lenteles užrašyta) automobilio ten, prie Vilniaus Akropolio, vėliau šia juostele papuošiau šiukšlių konteinerį Šeškinėje, važiuodama pro šalį. Tikiuosi, kad kažkada paskaitysi šią rašliavą ir mane suprasi.

Sustojus prie konteinerio, pagalvojau, kokia vis tik stebuklinga ta juostelė?! Nes šiandien ji ryžtingai perrišo tą simbolinį, juodą, perdirbto plastiko maišą, viduje palikdama tai, dėl ko tokio pobūdžio maišai įgauna prasmę. O išorėje liko tie, kas neįpratęs būti maiše, kas nesutiko į tokį lipti, nes supranta, ką tas maišas reiškia ir kas jame, tokiame perrištame neaiškios kilmės simboliu, galėjo nutūpti.

Sukandau stipriai dantis ir pajutau burnoje kraujo skonį. Pasidarė negera, nes įsivaizdavau vienai sekundei tą skonį burnoje tų, kuriems tai buvo paskutinis skonis jų gyvenime… Tada, 1940 metų pavasarį, Katynėje. Pradžioje iškilo vaizdai iš vakare per LRT žiūrėto filmo „Katynė“ (ačiū LRT už solidarumą), paskui vaizdai iš Ukrainos.

Tautiečiai, kas iš Jūsų šiandien galėtų nesudrebėjus rankai tokią juostelę sau prikabinti prie atlapo? Ir tai padaryti šalia Lenkijos vėliavos spalvos juostelės? Ką Jums reiškia šis simbolis?

Meskite į mane akmenį. Užverskite mane akmenimis, kad pasaulis nematytų gėdos mano akyse, o tai ką sukursite – bus paminklas mūsų, Lietuvos lenkų abejingumui sovietų okupacijai.

Pakelkite rankas, kad mano, kad sovietai mus „išgelbėjo“ nuo fašizmo, nes padėjo pamatus komunizmui mūsų šalyje? Jeigu vis dar taip manote? O kaip atrodė toji pagalba? Ar tai tas valymas 1940 metų pavasarį, kai šalis buvo „išvaduota“ nuo didelės dalies savo šviesuomenės Katynėje? Kadangi pagal Lenkijos karo prievolės sistemą visi aukštąjį išsilavinimą turintys asmenys privalėjo tapti rezervo karininkais, į sovietų rankas pateko didelė dalis įvairių tautybių Lenkijos inteligentų.

Priminsiu, jeigu kažkas mokykloje negirdėjo p. Tomaševskio paskaitos apie šią tragediją. Mažiausiai 21 768 žmonių – žvėriškos, masinės karininkų, policininkų, intelektualų ir civilių belaisvių, žudynės. Vėliau II pasaulinis karas… Ir pagaliau „išsvajota“ mūsų šalies „pergalė“.

Šėtonas nugalėjo velnią! Įklampino Rytų Europą ilgiems metams į pelkę, kurią šiandien mūsų tėvai, gyvenantys Vilniaus, Šalčininkų, Švenčionių rajonuose mums bando pavaizduoti kaip rojų žemėje. „Turtingi buvome, keliavome, darbą turėjome, kolchozai nebuvo išparceliuoti…“

Mūsų, Lietuvos lenkų jaunos kartos, Mamos ir Tėčiai, Močiutės ir Seneliai! Ar kelionės į Krymą ir Soči, darbas gamyklose už pinigus, kuriuos paskui gali laikyti taupkasėje, nes vis tiek už juos išskyrus acto nieko nenusipirksi, vienodi batai, vatnikai ir apgailėtinos rožinės su baltu pėdkelnės, kurios jau po 3 žingsniu gėdingai man, mažam vaikui nusmukdavo kone iki kelių… raktai ant 5 metų vaiko kaklo, nes nebuvo ką vogti iš namų, ir saldainiai „batonėlis“ kuriuos slėpdavote spintelėse „atsargai“, tai rojus? Ačiū jums už jūsų sentimentalią svajonę. Nesujaudino. Rimtai.

Siūlau eksperimentą svajonės įgyvendinimui: įsidarbinkite gamykloje, neikite į parduotuvę 3 savaites, arba eikite, bet imkite tik duoną ir actą, o dešros (3 rūšies), palaukite 4 valandas lauke. Štai jums ir svajonės išsipildymas! Vėl pinigai yra, vėl dešros nėra, vėl stabiliai dirbate gamykloje.

Mūsų Mamos, Tėčiai, Močiutės! Kodėl slapčia šluostote ašaras, kai „evakuojamės“ iš Lietuvos arba kalbame grįžę į gimtąjį kaimą apie tik apie orus, o mūsų akyse matote daugiau? Tai jūsų pasirinkimas, „rinkimų teisė“ ir jūsų „dovana“ mums. Jei šiandien renkatės gyvenimą šiukšlių maiše, perrištame „koloradine juostele“, o kalbėdami Putino lupomis, sąžinę tepate brolių, Ukrainiečių krauju, mums nepakeliui! Nežinau kaip jus, mano mieli tautiečiai bendraminčiai, arba kaip mus ten vadina?

„Litwinosaugumozydomasonobanderowcai“… Aš renkuosi gyvenimą kitoje šiukšlių maišo pusėje. Man žmogiškumas, tolerancija, santarvė ir nuoširdumas yra svarbiau už buvimą „savu“ tarp svetimų. Šis Rusijos propagandinis karas atėmė iš manęs ideologine prasme artimiausius ir brangiausius žmonės, bet nepalaužė!

Ponas Tomaševski! Jums reikėjo mano pavardės? Turėkite! Kad ponia Cytacka daugiau nesivargintų kopijuoti instrumentalumo mūsų problemoms neturinčias direktyvas į sekantį laišką man.

Turiu jums didelį prašymą, tik vieną, bet be galo svarbų: TIK NEBANDYKITE UŽ MUS KVĖPUOTI!

Rokiškis Rabinovičius rašo jūsų džiaugsmui

Aš esu jūsų numylėtas ir garbinamas žiurkėnas. Mano pagrindinis blogas - Rokiškis Rabinovičius. Galite mane susirasti ir ant kokio Google Plus, kur aš irgi esu Rokiškis Rabinovičius+.

17 thoughts on “Mes, Lietuvos lenkai – figos lapelis gėdingam akibrokštui pridengti? Sakau NE!

 1. skirmantas tumelis

  Neišsiparsina man:

  […]Ponas Tomaševski! Jums reikėjo mano pavardės? Turėkite! Kad ponia Cytacka daugiau nesivargintų kopijuoti instrumentalumo mūsų problemoms neturinčias direktyvas į sekantį laišką man.[…]

  Tomaševskiui reikėjo rinkėjos arba tautietės pavardės. Ji ją atiduoda. Kas ta Cytacka?

  Ką reiškia „kopijuoti instrumentalumą“? „Problemoms neturinčias direktyvas“? Kopijuoti į laišką?

  Spėju, kad Cytacka, tai žmogus, kuris padeda p. Tomaševskiui agitacijoje ir siuntinėja laiškus visiems lenkų tautybės žmonėms. Laiškuose, spėju, kažkokios problemos aprašomos ir kaip jas p. Tomaševskis išspręs.

  Tai va ponia Renata sako, kad ponia Cytacka gali dabar jau imti jos tą pavardę ir naudoti spamuose savo (tipo viešai apsišvietė) ar net naudoti kaip instrumentą savo propagandai.

  Čia tą reiškia?

  Reply
  1. Algis

   Spėju, kad ne tą reiškia. Nelabai čia be konteksto suprasi ir net neverta spėlioti. Už tai ir kreipiasi į tomaševskį. Šiaip straipsnis man labai patiko ir nuo to, kad paskutinės pastraipos nesupratau man jis blogesniu netapo.

   Reply
   1. skirmantas tumelis

    Tai aš nekritikuoju. Aš tik noriu išsiaiškyc. Juoba, net ir su ta pastaba, jog tai Tomaševskiui -- man dar įdomiau.

    Dalykus žinoc yra gera ir gerai 😀 O tie priežodžiai, kur „daug žinosi greit …“ yra bjaurūs ir neteisingi.

    Reply
  2. Rita

   Skirmantai, jeigu prieš kelis mėnesius skaitėte lryto skiltyje „Bendraukime“ gana didelio atgarsio sulaukusį skaitytojos (tos pačios Renatos)straipsnį „Lietuvos lenkės atkirtis V.Tomaševskiui: gana!“, suprasite. Po to straipsnio sekė energetikos viceministrės (irgi Renatos) Cytackos atsakas („Lenkės atsakas savo tautietei: „Sutinku tik dėl vieno“ ), neva šis rašinys -- feikas, nes Renata pasirašė tik vardu, be pavardės.

   Reply
  3. Pikc

   „Kas ta Cytacka?“ -- LLRA veikėja, kuri negerbia Lietuvos vėliavos ir įstatymų (http://www.lrytas.lt/lietuvos-diena/aktualijos/garsioji-r-cytacka-spjove-i-lietuvos-veliava.htm, http://www.lrytas.lt/lietuvos-diena/aktualijos/viceministre-r-cytacka-lietuvybei-priesinosi-ir-kovo-11-aja.htm), kuri ant savo namo pakabinusi tik lenkišką gatvės pavadinimo lentelę (http://www.lrytas.lt/lietuvos-diena/aktualijos/r-cytacka-isdrasejo-nuo-namo-dingo-lietuviska-gatves-lentele.htm), kuri ineresantams atsakinėja lenkiškai (http://vilniuslife.lt/energetikos-ministerijoje-jau-gyvuoja-lenkiska-tvarka/), kurios Vilniaus rajono savivaldybėje dirbantis vyras atsisako mokytis lietuvių kalbos (http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/kalbos-inspekcija-suglumusi-kaip-priversti-r-cytackos-vyra-islaikyti-lietuviu-kalbos-egzamina.d?id=64220676), kuri grybauskaitę išvadino melage (http://www.lrytas.lt/lietuvos-diena/aktualijos/prezidente-melage-isvadinusios-r-cytackos-problema-nudils.htm), kuri siekia lenkų autonomijos ir antros valstybinės kalbos Lietuvoje bei grasina „Bosnijos ir Serbijos scenarijumi“ (http://www.patriotai.lt/straipsnis/2012-06-04/lietuvos-lenkai-latvijos-rusams-ar-ne-metas-mums-susivienyti-kovoje-uz-savo) -- ir kurią valdančioji koalicija paslaugiai pasodino į energetikos viceministrės kėdę (http://www.enmin.lt/lt/contacts/ministras/viceministrai.php). Tokia tat šita ypata. 🙂

   Reply
 2. Gintaras

  Miela Renata,
  ačiū -- paprastai. Aš lietuvis, įsitikinęs, kad lenkai yra broliška, garbinga, nuostabi, herojiška tauta.
  Kažkadaise Varšuvoje man tai patvirtino paprasčiausia rūbininkė -- Jazz Jamboree festivalyje. Kuri pasiklausė lietuvių kalbos, nudžiugo ir pasakė savo kolegei -- „Čia gi lietuviai, jie irgi tų sovietų nemyli“.
  Jūs pradėjote gelbėti pasaulį nuo rusiško imperializmo. Mes jūsų darbą pratęsėme. Dabar eilė Ukrainai.

  Su pagarba ir simpatija.

  Reply
  1. Renata

   Aciu, Gintarai! Herojiski mes visi esame LT+PL! Tik santarveje esame JEGA!!!! Nuopelnus priskiriu vienai ir kitai tautai 😉

   Reply
 3. Renata

  Ne, p. Cytacka near toks baubas, tikrai. Kazkada Lietuvos ryte ir Delfi pasirodė mano kiti straipsniai. Po pirmo p. Cytacka (energetikos viciministrė) išgarsėjo, nes atrašė man irgi viešą laišką, kuriame melagyste apkaltino p. prezidente. Ta visa istorija su ja ir prasidėjo nuo mano nekalto straipsnelio :). Aš tikrai nenorėjau tada nei jų įžėisti, nei tuo labiau kažkaip pastumti, tik lengvai įspėjau. 🙂 O gavosi… ojojojoj, skandalas. http://bendraukime.lrytas.lt/isklausykite/lietuvos-lenkes-atkirtis-v-tomasevskiui-gana.htm, paskui buvo sekantis http://bendraukime.lrytas.lt/isklausykite/v-tomasevski-i-miltus-sumalusi-lenke-aciu.htm
  paskui sekantis
  http://bendraukime.lrytas.lt/isklausykite/lenkes-pasiulymas-imkime-pavyzdi-is-lietuvos-karaimu.htm

  Na ir dabar jau ieškausi sau politinio prieglopsčio Kaune arba Tauragėje 😀

  Reply
 4. Donatas

  Kaži kiek taip mastančių kaip jūs yra daugiau? Po prezidento rinkimų tapo panašu, kad žiauriai mažai. Bėda didžiausia, kad valstybiniu lygmeniu problema niekaip nesprendžiama, o atvirkščiai lenkiškiems rajonams stengiamasi sumažinti valstybines investicijas iki 0.

  Reply
 5. grequ

  Ne provokacija, bet: “ Ir tai padaryti šalia Lenkijos vėliavos spalvos juostelės? Ką Jums reiškia šis simbolis?“ -- jei jau visur „Lietuvos lenkai“, tai ką ten veikia „Lenkijos vėliavos“ spalvos. Lietuvos ar Lenkijos piliečiai? Nostalgija okupacijoms?

  Pats straipsnis, žinoma, sveikintina iniciatyva. Akivaizdu, kad Vilniaus apskritis yra siaubingai valdoma. Kažkuo net primena Ukrainos Regionų partiją, kuri dar labiau nuskurdino šalį, rėkdama, kad žmonės skursta..

  Reply
  1. As

   Tiesą sakant, manau, kad Lietuvos lenkai gali jausti tam tikrą patriotizmą ir Lenkijos atžvilgiu, kas visai normalu. Lygiai taip pat Punsko, Seinų, Suvalkų lietuviai irgi jaučia patriotizmą Lietuvos atžvilgiu (ir nešioja/kabina Lietuvos vėliavas. Pvz. https://www.msw.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/1/1-13764.jpg), kas irgi visiškai normalu. Tuo labiau dėl to problemų nekyla, nes Lietuva su Lenkija yra sąjungininkės.

   Šiek tiek daugiau problemų, manau, yra Lietuvos rusams, kuriems būti Lietuvos patriotu ir tuo pačiu metu nešioti Rusijos vėliavą gali būti ir nelabai patogu..

   Reply
 6. Artūras

  Mūsų vyriausios senmergės rinkiminį portretą turiu, einu išspausdinsių obamą, ukrainos jaiceniukus, jarošus, julkas timošines, sukišių į šiukšlių maišą ir kakutį ant viršaus padėsių savo šuniuko. O visą tai užrišių Georgijaus(Gvardijos) juostele, ar sugebės tie tipai iš maišo išsigauti per juostelę Gvardijos?

  Reply

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *