Ir vėl elektroninės cigaretės – tęsinys.

Pernelyg nesigilinant į visas peripetijas, buvo taip, kad kartą aš užvariau ant elektroninių cigarečių, o paskui kažkaip gal jau ir ne taip užvariau, o gal ir atvirkščiai, nes įprastos cigaretės gal ir žymiai blogiau, o ir išvis rūkyti nesveika. O paskui buvo daug visokių ginčų ir panašiai. Todėl šiandien bus atnaujinimas, kuriame bus dar blogio, o gal ir ne vien tik blogio apie elektronines cigaretes, kurias rūkyti visvien nesveika, nes tiesiog nikotinas sveikatos neprideda.

Būna visokių elektroninių cigarečių, kai kurios iš jų netgi turi nuosavus ekranus, kuriuose rodo kokius 15 skirtingų veikimo parametrų vienu metu. Bet išties visos jos praktiškai vienodos, ir skiriasi tik tuo, kiek galima skysčio pripilti ir kiek laiko baterija laikys. Daug didesni skirtumai – pačiuose skysčiuose.

Taigi, aš visiškai persimečiau prie elektroninių cigarečių prieš kelis mėnesius. Kažkaip gal ir ne visai rišliai, bet tiesiog ėmiau rūkyti tik jas. Ir po kiek laiko išsiaiškinau visokių įdomių dalykų. Kai kurie gal ir neblogi, o kai kurie – visiškai netikėti ir nelabai malonūs. Tiesa, visa istorija man baigėsi tuo, kad aš vėl persimečiau prie įprastų cigarečių.

Ir galų gale, be įprastų ir elektroninių cigarečių tarp mano rūkomų atsirado dar viena keista rūšis – iQos (Philip Morris kūryba tiems, kas turi daug pinigų), bet apie tai gal kitą kartą.

Elektroninės cigaretės – ko aš nežinojau

Pirmiausiai – apie tai, ko aš nežinojau, bet sužinojau per kažkiek laiko, berūkydamas elektronines cigaretes vietoje paprastų. Kai kurie dalykai nėra labai akivaizdūs.

Visų pirma, elektroninės cigaretės kainuoja išties porą kartų mažiau, negu įprastos – ir tai sudėjus ir jų kainą, ir keičiamų detalių kainą, ir taip toliau, ir taip toliau. Finansiškai tikrai jaučiasi, kad ir kaip skaičiuotum. Tiesiog kardinaliai jaučiasi.

Antra, per kelias savaites man aprimo kažkoks sudirginimas bronchuose, kuris jau buvo tapęs įprastu – toksai, dėl kurio vis tarpais norisi nusikosėti. Ir kartu aš ėmiau užuosti kvapus. Belenkiek daugiau kvapų. Turiu pasakyti, kad gebėjimas užuosti kvapus – labai keistas dalykas. Berūkydamas atpranti nuo to ir nesupranti, bet paskui, kai kvapai vėl atsiranda, būna tesiog keista. Kartais labai malonu, nes užuodi daug malonių kvapų. O kartais – labai nemalonu, nes staiga supranti, kad pvz., eini parku, o kažkur netoliese esantis krūmas aiškiai buvo apmyžtas, nes smirda. Tai jau nemalonu. Bet taip ar anaip, patirtys, kurios yra naujos ir bendrai tai visai smagios 🙂

Trečia – elektroninės cigaretės nėra labai jau patogios. Pilant tuos skysčius, jos apsitaško, keičiant garintuvus – išsimozoja rankos, be to jas reikia krauti per USB, o tai užtrunka kažkiek laiko. Kita vertus, elektroninė cigaretė laiko tikrai bent kelis kartus ilgiau, nei koks iPhone, tad problemų, kad išsikrautų netikėtai – nebūna, jei tik pakrauni iš vakaro. Bet visvien papildomas vargas, lyginant su įprastomis cigaretėmis.

Kvapų tiems elektroninių cigarečių skysčiams yra tiek, kad maža nepasirodytų. Pradedant kažkokiais tualetiniais muilais bei kramomomis gumomis ir baigiant ganėtinai natūralistišku žemarūšio tabako kvapu, kuris gana šleikštokas, bet realiai cigaretes primenantis. Yra netgi išvis tokių fun kvapų, kaip kad kažkokių ten keksiukų ar persikinių pyragų. Ir realiai primena keksiukus ar pyragus. Išbandžiau bent kokias 20 skirtingų kvapų rūšių. O gal ir dar smarkiai daugiau – negaliu net pats pasakyti, kiek. Belenkiek visokių.

Skysčius toms elektroninėms cigaretėms gamina kelios skirtingos kompanijos. Man nepasijuto kažkokio įspūdžio, kad su tais skysčiais būtų kažkas blogo. Gal tik tiek, kad skirtingų skysčių sudėtis ganėtinai skiriasi pagal kažkokius priedus, o dėl to ganėtinai priklauso tų elektroninių cigarečių garintuvų gyvavimo trukmė. Skysčiai skiriasi ne tik kvapais, bet ir stiprumu. Būna ir nulinio stiprumo skysčių, kurie tiesiog neturi nikotino iš viso. Ir žinote, visai irgi galima rūkyti, ir visai jie populiarūs. Įprastų cigarečių be nikotino nebūna, o vat elektroninės – būna. Tai yra gerai, nes esminis blogis yra nikotinas.

Eikvojasi ne tik skysčiai. Tie garintuvai, kurie garina – irgi eikvojasi. Vieno garintuvo kaina – neatsimenu, kiek. Gal keli eurai kokie. Neatsimenu tiesiog. Bet štai tų garintuvų kokybė gerokai skiriasi, netgi jei tą patį skystį eikvoji – iš tos pat partijos vienas gali būti kokybiškas, o kitas – nelabai. Jeigu nepasiseka – garintuvas gali išdegti per 3-4 dienas. Jei pasiseka – gali išlaikyti porą savaičių, jei ne ilgiau. Bendra taisyklė tokia, kad visokie tamsių atspalvių ir tiršti skysčiai degina tuos garintuvus daug greičiau. Kai garintuvas perdega, vietoje įprasto elektroninių cigarečių kvapo atsiranda gerklę graužiantys dūmai, susidarantys dėl svylančios vatos (paprasčiausia medvilninė vata – esminis garintuvo elementas). Tada garintuvą tenka keisti.

Kurie skysčių kvapai patinka, o kurie ne – labai priklauso nuo to, kiek seniai tas elektronines cigaretes rūkai. Kai kurie kvapai, kurie pirmą savaitę atrodo malonūs (gal dėl to, kad vis dar esi pripratęs prie įprastų cigarečių, o nosis išdeginta ir nieko neužuodžia), po kiek laiko ima darytis bjaurokais. Kiti kvapai, kurie pradžioje atrodė šleikščiai, paskui ima darytis kaip tik malonesniais. Žodžiu rinktis reikia daug ir žiūrėti pagal save.

Kita vertus, galima skirtingus skysčius ir pamaišyti – man labai tiko kombinacija iš „Traditional Tobacco“ (žemarūšį tabaką primenantis kvapas), „Bright Tobacco“ (ne tiek tabaką, kiek kažką nutralaus primenantis) ir „Honey Berries“ (medus ir mėlynės). Kažkaip taip vat. Bet kiekvienam savo.

Dabar vienas niuansas apie elektronines cigaretes: kad ir kiek kvėpuotum tais garais į plaučius, netgi kaip orą tuos garus traukdamas, išties įsisavinimas vyksta ne tiek per plaučius, o per gleivinę. Problema matyt visgi temperatūrų skirtumuose: įprastos cigaretės kaitina tabaką iki aukštesnių temperatūrų, o elektroninės skystį kaitina iki gan žemų, o dar ir per tirpalą, dėl ko išsyk susidaro kondensatas (jis ir atrodo, kaip dūmai). Kondensatas nepakliūna taip giliai į plaučius, o vietoje to įsisavina pagrindinai per gleivinę, kaip kokia nikotininė kramtomoji guma. Todėl kai rūkai elektronines, ilgai jautiesi vis neparūkęs, o paskui jautiesi persirūkęs, o galų gale imi keisti rūkymo įpročius.

Aš rūkau 30 metų, tad man šitai svarbu – ir kažkuriuo momentu dėl tų elektroninių cigarečių aš tiesiog ėmiau jausti, kad galiu ir nerūkyti žymiai ilgiau ir gaunasi netgi taip, kad ir kelias valandas neparūkau ir nei neprisimenu apie tai. Žodžiu, man gaunasi taip, kad tos elektroninės cigaretės išties gali būti įrankiu, kuris padėtų mesti rūkyti. Tik viena problema… Problema, kai tenka mesti elektronines ir pereiti atgal prie įprastų.

Nenumatytos problemos ir siaubai

Taigi, rūkant elektronines cigaretes, nikotinas įsisavina per gleivinę. Ir to nikotino gaunasi daug. Netgi labai daug. Ir tas nikotinas pasiekia nervines galūnes, ir jas dirgina – jei persirūkai, kyla jausmas, kiek primenantis tą, kuris nuo snuso (kažkaip lyg dilgčioja dantenas). Bėda ateina tada, jei dėl ko nors ima skaudėti dantis. Ir ta bėda būna baisi ir netikėta.

Žodžiu, vieną dieną man pradėjo skaudėti dantį. Net nežinau nuo ko – gal koks dantenų ar kažkokio nervo uždegimas, o gal ir dar kažkas. Bėda buvo ta, kad skausmas kažkodėl ėmė siekti nepakeliamus lygius. Tokius lygius, kur galima jau pradėti kraustytis iš proto, nes mąstyti darosi neįmanoma, miegoti darosi neįmanoma ir išvis viskas neįmanoma. Jokie nuskausminantys ir priešuždegiminiai kažkodėl nepadėjo – nors dantenų sutinimas ir apmažėjo, skausmas tik augo ir augo, kol pavirto į ištisinį nepertraukiamą košmarą.

Galų gale, po kelių dienų nemiegojimo (supratęs, kad šiaip sau čia nepraeis) aš nuėjau pas odontologą, tas ten kažką pakrapštė, pataisė, prirašė vaistų ir panašiai, bet kažkodėl tai visvien man negelbėjo. Po dar vieno apsilankymo ir dar kelių dienų kankinimosi, supratau, kad danties skausmas lyg ir kažkaip netiesiogiai koreliuoja su tuo, kad aš rūkau – lyg ir taip, kad ima stiprėti, praėjus kokiam pusvalandžiui po parūkymo. Ir čia man ėmė kilti įtarimai…

Žodžiu, aš tiesiog staigiai persimečiau prie įprastų cigarečių ir tas siaubingas danties skausmas jau po kelių valandų susilpnėjo, o po pusdienio beveik baigėsi. Aišku, baigėsi ne visiškai – dančiui išties buvo problemų, bet paparsčiausiai tas skausmas sumažėjo bent 10 kartų. Mažiausiai 10 kartų (o gal ir 100 – nežinau net, kaip tai pamatuoti) – iki tiesiog labai nemalonaus ir užknisančio, bet jau ne tokio, kur tarpais atrodo, kad nuo to skausmo jau imi nesiorientuoti nei kur esi, nei išvis kas aplinkui vyksta.

Įsivaizduokit, aš per tą dančiasopę nemiegojau beveik savaitę laiko. Aš tiesiog atsibusdavau nuo dantų skausmo, kas pusvalandį. Aš negalėdavau užmigti, aš galvojau, kad man atėjo laikas numirti, o paskui, kai jau neišlaikydavau, aš nutrūkdavau ir kokiam pusvalandžiui-valandai užsnūsdavau, o paskui vėl atsibusdavau nuo to, kad dantys varo iš proto. Ir visa tai buvo susiję su sušiktomis elektroninėmis cigaretėmis. Aš per visą savo gyvenimą negalvojau, kad dantų skausmas gali būti toks baisus.

Šitai veikia labai paprastai: nikotinas itin stipriai sudirgina nervines galūnes (visokius ten nervinius receptorius). Ir nors tai nesukelia skausmo, tos galūnės lieka sudirgintos. O vat kai kyla danties skausmas, dėl sudirginimo gaunasi taip, kad jis vietoje šiaip nemalonaus ir užknisančio pavirsta į visiškai nepakeliamą – nikotinas suveikia kaip kažkoks skausmo moduliatorius. O kai elektroninių cigarečių rūkymas vyksta per gleivinę, tai jau patikėkit manim, kiek tos nervinės galūnės to nikotino gauna. Ir visa tai atrodo gana nekaltai tiktai tol, kol neužeina danties skausmas.

Kai paskui vėl nuėjau pas savo dantų gydytoją ir papasakojau, paaiškėjo, kad tai nėra kažkokia super naujiena. Kiek supratau, aš čia buvau pirmas gyvas atvejis, tačiau profesinėje literatūroje apie tai jau rašo. Žodžiu, nemalonus reiškinys.

Žodžiu, nesvarbu, kas ten ir kaip gerai su tomis įprastomis elektroninėmis cigaretėmis, aš jums pasakysiu paprastai – saugokite save ir tausokite. Ir jei jau gali kilti koks nors danties skausmas – būkite atsargūs ir tiesiog žinokite. O šiaip – ką aš žinau. Geriau gal išvis kažkaip mesti rūkyti. Jei tik gaunasi.

Aš pats matyt gal ir vėl pereisiu prie elektroninių. Bet apie tai, kaip jos sustiprina danties skausmą – ilgai, labai ilgai atsiminsiu.

Rokiškis Rabinovičius rašo jūsų džiaugsmui

Aš esu jūsų numylėtas ir garbinamas žiurkėnas. Mano pagrindinis blogas - Rokiškis Rabinovičius. Galite mane susirasti ir ant kokio Google Plus, kur aš irgi esu Rokiškis Rabinovičius+.

6 thoughts on “Ir vėl elektroninės cigaretės – tęsinys.

 1. Giedrius

  Kiekvienas turi skirtingą patirtį su el. cigaretėmis, čia ir yra jų problema. Įprastos cigaretes, viskas O.K., nuperki bet kokias, jos daugiau mažiau visos vienodos, ir visi gauna tą patį, gal tik menthol būdavo kiek išskirtinesnės. O vat su el. cigaretėmis, dėl jų galybės ir ypač skysčių įvairovės, patirtis būna tiesiog kardinaliai skirtinga tarp bandančiųjų.
  Aš pats kaip 15 metų prarūkęs cigaretes ir dabar jau 2.5 metų garinantis el. cigaretes jau pergyvenau porą populiarių el. cigarečių ciklų. Nuo aukštų varžų (2 ir daugiau omų) su mažai vatų (iki 15) iki jau dabar įprastais 0.1-0.2 omų varžos ir 100 vatų ir daugiau naudojančiomis. Skirtumas didelis, tiek energijos ir skysčio sueikvojime, tiek šerdies tipe.
  Visiems seniems rūkaliams kurie svarsto el. cigaretes kaip alternatyvą rūkymui, o ne kaip naują hobį, siūlyčiau net nežiūrėti į skysčius su skoniais. Bazės per akis, glicerinas turi šiek tiek salstelėjusi skonį ir jis neįkirus, vos jaučiamas. Čia jau nukris vienas vargas, galvoti apie skysčius nebereiks. Ir bus dar pigiau bei bus galimas pirkti didesniais kiekiais, ne po mažiukus buteliukus. Taip pat siūlyčiau nesusigundyti tais aukštais vatais, garinant 12mg bazę tarp 1-2 omų ir 10-15 vatų man atrodo kaip puikus viduriukas. Vienas likęs klausimas yra pasirinkimas tarp perkamų šerdžių, kurios kainuoja apie porą eurų už vienetą arba nusipirkti kaitiklį kuris leistu pačiam susisukti tą šerdį. Norint, kad nereikėtu sukti galvos, rekomenduoju keičiamas šerdis, o jei norisi pataupyti, tuomet jau reiktu naudoti kaitiklius kurie leidžia pačiam pasigaminti šerdį. Aš pats naudoju jau senstelėjusį Kanger Subtank Mini, jo privalumas yra kad jis tinkamas abiem naudojimo būdams. Galbūt dabar ir daugiau jau yra tokių kaitiklių, bet mano pavyzdys rodo, jog atradus tinkamą būdą garinti, paskui nereikia suktis galvos.., na bent iki tol kol neprisireiks kažko atnaujinti 😉

  Reply
  1. Rokiškis Rabinovičius Post author

   Jūs čia jau pasakojate sudėtingumus apie tuos vatus, omus ir panašiai 😀

   Šiaip, skonis yra aktualu -- tai vienas iš dalykų, kuris padeda pereiti prie tų elektroninių.

   Reply
   1. Giedrius

    Ir turbūt vienas iš dalykų kuris paskui paskatina mesti ir grįžti prie įprastų cigarečių. Anksčiau ar vėliau atsibos žaisti su skoniais ir norėsis tiesiog parūkyt, per daug apie tai negalvojant. Tuomet labai lengva numesti el. cigaretę. Nekalbant jau apie tai jog niekuomet nežinai ką garini kai garini skystį su skoniais. Bet kuri iš priemaišų gali sukelti nemalonius pojūčius ir tuomet lengva apkaltinti el. cigaretes apskritai.

    Bet kuriuo atveju, apie rūkymo metimą dažniausiai galvoja žmonės kurie arba nebe įperka cigarečių, arba jaučia sveikatos sutrikimus. Tad perėjimas prie el. cigarečių tikrai sveikintinas žingsnis, nes kaip ir pats minėjote, sulaukėte malonių sveikatos pokyčių. Deja dažnas ypač vyresnio amžiaus/mažiau smalsus žmogus dažnai nežengia šio žingsnio, nes kaip ir minėjau prieš tai, el. cigarečių pasaulis yra tarsi kosmosas lyginant su įprastomis cigaretėmis. Todėl parašiau savo patarimus pradedančiajam. Ne be reikalo praktiškai visos cigaretės yra tokios pačios ir per laikmetį keitėsi minimaliai.

    Reply
    1. Andrius

     Įdomiai čia.. Reikėjo parašyti dar kokio stiprumo skystį rūkei, kokiu galingumu ir t.t. ir t.t. Čia kaip sakant -- nežinojimas ir nesupratimas kaltas, o ne el. cigaretė, o ir tas minusas toks nei šioks nei anoks.

     Reply
 2. Romas

  Aš iš dalies sutinku, kad atsiranda dilgčiojimai visokie link vakaro galunėse, nes per daug nikotino obsorbuojasi. Aš sutraukdavau 12mg nikotino turinčio skystalo, du bakus. Kitaip tariant 4, 5 mg per diena bazės )
  Perėjau prie 3 mg, tačiau tada pajaučiau nikotino alki, ir gryžau prie cigarėčiu 😀
  Tada vėl susiemiau kažkaip, ir nusipirkau baze su 6mg nikotinu. Sugarinu tiek pat, 4-5 mg , jaučiuosi parūkes. Kita vertus, į vakara vistiek jaučiu kad gal kiek perdaug. Todėl bandysiu nusipirkti dabar bazės su 6 mg ir su 3mg. Pameginsiu pagarinti 3mg, ir jeigu jausiu, kad nikotino trūksta, jog vėl nepereiti prie cigarėčių užtrauksiu 6mg 😀

  Tiesiog mano galva, tu, kaip arklys garinindavai el.cigarėtes, su dideliu kiekiu nikotino, todėl ir jautei šiuos reiškinius. Aš pirmus kartus 18-24 mg buvau nusipirkes, tai nafik 2 paras miegot negalėjau, atrodo kad galva perkrauta mintim įvairiausiom 😀 Bet vėliau susitvarkė tai, veikiausiai metus rukyti pašaliniai reiškiniai prasidėjo, kitaip tariant LOMKĖS 🙂

  Bet dabar viskas good. Pereikit, arba bent jau pameginkit el.cigarėtes,kas dar dvejoja, ir klauso propogandos per delfius alfas ir kitas žiniasklaidos priemones. Nepatiks , rukykit ir toliau cigarėtes.

  Naujokams patariu pirkti SMOK VAPE 22 -- jo kaina lietuvoje tarp 20-30 eur, uŽsieni, kokiam aliexprese galima už 12 eur nusipirkti.
  Puikus daigtas tiek naujokams, tiek užkietėjusiems garintojams.
  Ir dar nepirkite pirmą kartą bandant skysčio turinčio daug nikotino. Apsiribokite 3 arba 6 ir 9 mg turinčio 😉

  Reply

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *