Rusijoje teroras, tačiau viskas tik blogės

Rusijoje vėl buvo teroro aktai, kaip tik ruošiantis Sočio olimpinėms žaidynėms, būsiančioms 2014 vasario 7-23 dienomis. Volgograde įvykę sprogimai – aiškus požymis, kad Rusijos valdžia negeba susitvarkyti su teroru, o gal netgi pati tampa teroro priežastimi. Pačiame Sočyje saugumas toks, kad žmonės bijo išeiti į gatvę, kad nepakliūtų į nagus teisėsaugai, bet abejonių tų žaidynių saugumu tiktai daugėja. Ir nei kiek tų abejonių nemažina demonstratyvus kariuomenės įvedimas į Volgogradą, nes visi supranta, kad nuo to saugiau nepasidarys.

Rusijos policija puikiai sugeba mušti bejėges moteris, išėjusias į politinę demonstraciją, tačiau būtent taip jie patys augina teroristus.

Rusijos policija puikiai sugeba mušti bejėges moteris, išėjusias į politinę demonstraciją, tačiau būtent taip jie patys augina teroristus.

Prastas Rusijos teisėsaugos darbas tiesiog bado akis visiems, kas bent minimaliai pasidomi ta tema – milžiniški pinigai skiriami tam, kad būtų įdarbinta kuo daugiau pareigūnų, tie grynai simboliškai pervadinami iš milicijos į policiją, skelbiant, kad tas pervadinimas juos stebuklingai pakeis, bet niekas nepasikeičia – chaoso tik daugėja, o valstybė po truputį darosi vis panašesnė į kažkokią 1984 metų Lotynų Amerikos šalį, kur nusikalstamumas ir teisėsauga tampa neatskiriamais.

Žmones kraupina OMON, stotyse daromi patikrinimai, o paskutiniu metu kai kurių kompanijų (kaip kad Gazprom) vidinės apsaugos tarnybos savo teisėmis prilyginamos tiems patiems policininkams, nes gauna teisę suimdinėti žmones ir prieš juos naudoti specialiąsias priemones – ašarines dujas, gumines lazdas, šaunamuosius ginklus. Nepaisant to, niekas negerėja – milicija kaip buvo kyšininkais, taip ir liko, vietiniai provincijų karaliukai – dar labiau stiprėja, o žmonės jaučiasi tiktai bejėgiškiau.

Ne veltui neapsikentę žmonės kartais netgi ima kelti sukilimus, kaip Maskvos Vakarinio Biriulevo rajone šių metų spalį, kur teisėsauga tiesiog dangstė nusikaltėlių gaujas. O po to, kai valdžiai teko susidurti su įsiutusių žmonių minia, buvo surengtas šleikštus, tiesiog vimdantis meksikietiško serialo lygio šou, kur nusikaltėlis (taip ir neaišku, ar tikrai tas) gabentas sraigtasparniu pas vidaus reikalų ministrą ir demonstruota, kaip tas ministras liepia jį išvesti – kad triumfuotų nomenklatūrinis teisingumas.

Tąkart išties triumfavo ne teisingumas, o pakazūcha – dar sovietmečiu suklestėjusi, o paskui užmiršta propagandinė realybės simuliacija, kur viskas rodoma taip, kad būtų kuo gražiau, nors realybėje vieni puvėsiai.

Teroro aktai Volgograde – ryškus apsimestinio veiklumo ir pakazūchiškų reakcijų pavyzdys: praėjus vos valandai po sprogimo, Rusijos teisėsauga užtikrintai paskelbia nuotraukas ir duomenis moters, kuri esą susisprogdino. Praėjus kokiai parai, paaiškėja, kad ta moteris buvo niekuo dėta auka, todėl paskelbiama, kad nustatytas kitas savižudis sprogdintojas.

Šitokios klaidos reiškia vieną paprastą dalyką: teisėsauga ne aiškinasi, kas ir kaip išties įvyko, o stengiasi kuo greičiau surasti bet kokį kaltininką ir parodyti bet kokius rezultatus. Savo ruožtu šitai reiškia, kad tyrimo procesas yra visiškai neveiksnus netgi kai įvyksta teroro aktai, t.y., ypatingai sunkūs įvykiai. Galima nesunkiai numanyti, kaip tenykštė teisėsauga dirba įprastais atvejais.

Kai 2010 metų kovo mėnesį įvyko pora sprogimų Maskvos metro, Rusijoje buvo pradėta didžiulė apsaugos nuo terorizmo programa, kainavusi maždaug 46 milijardus rublių (grubiai apie 4 milijardus litų). Buvo pripirkta krūva visokios įrangos, kaip kad metalo detektoriai, ta įranga pastatyta visur, kur papuola, pasodinti apsauginiai, kurie turi tikrinti viską, o rezultatas – nulinis. Įranga reaguodavo į kas antrą žmogų, o kai žmonių per daugelį patikrinimo punktų, esančių metro ir traukinių stotyse, eidavo dešimtys tūkstančių kasdien, tad netgi teoriškai iš to nebuvo jokios naudos, nes tiek patikrinti neįmanoma ir viskas.

Nepaisant to, reikia rodyti kažkokius rezultatus – taigi, teisėsaugai nustatomi absurdiški normatyvai, pagal kuriuos nurodoma, kad per dieną turi būti iškratyta tiek ir tiek žmonių. Taigi, tipiškose stotyse milicija kasdien imasi prasmingos veiklos – sugaudo keliasdešimt atsitiktinių žmonių, iškrato ir įrašo jų duomenis į patikrinimų žurnalą. Po paskutinių teroro aktų matyt normatyvus jiems padidins keleriopai, o tuo pagrindu priims dar keleriopai daugiau darbuotojų, o taip pat skirs dar keliasdešimt milijardų įrangos pirkimams.

Aišku, tie milijardai, kaip jau įprasta Rusijoje, nueis į balą ir tebus skirti tiktai vienam tikslui – kad kieno nors įmonės ir su jomis susiję valdininkai uždirbtų pinigų. O dėl to tiktai dar labiau padaugės visokių lygesniais už lygesnius besijaučiančių skaičius, o savo ruožtu – dar labiau išaugs socialinė nelygybė ir neteisingumas, o jau dėl to – nusikalstamumas, politinė opozicija Vladimiro Putino režimui ir tas pats terorizmas tik sustiprės. Atitinkamai, reiks dar daugiau policininkų.

Tiems patiems policininkams (kurie vis dar vadinami milicininkais, nes niekaip nepasikeitė) gyvenimas Rusijoje irgi nėra labai laimingas – uždirba jie kraštutinai mažai, socialinių garantijų nėra, o ir visur teisėsaugoje klestinčią korupciją jie mato iš vidaus, o ne iš šalies. Atitinkamai ir patys milicininkai tampa tokiais pat korupcionieriais – kurie gali, ima kyšius iš vairuotojų, kiti ima kyšius iš nusikaltėlių, treti – patys užsiima nusikalstamumu.

Kadaise Rusijoje nuskambėję skandalai apie tai, kad netgi aukščiausi milicijos valdininkai susiję su nusikalstamomis grupuotėmis, baigėsi tuo, kad tiesiog nuslopo. Pavyzdiniu atveju galėtų tapti 2009 metų Maskvos OMON byla, kai paaiškėjo, kad OMON vadovybė organizuoja žmonių grobimus, o paskui reikalauja išpirkų. Tas pats OMON išties teturi vieną valdžios keliamą tikslą – kovoti su politine opozicija, kurios mitingai išvaikomi drastiškiausiais būdais.

Rusijos teisėsauga stagnuoja, žmonės jaučiasi tiek nesaugūs, kad vežiojasi mašinose ginklus (nes ką gali žinoti, kas atsitiks), bet vietoje kovos su nusikaltėliais kovojama su tais, kas kalba apie prastą valdžią ar tą pačią teisėsaugą. Režimas tampa vis labiau priklausomu nuo milicijos struktūrų, todėl didina jų finansavimą, žmonės vis dažniau kišami į kalėjimus, mitingai išvaikomi, tačiau padėtis nuo to tik dar labiau blogėja, nes viskas pakliūna į užburtą ratą.

Užsistagnavusi teisėsauga, kurios tikslas – ne visuomenės saugumas, o tik valdžios skiriami pinigai, akivaizdžiai netgi išlošia iš to, kad vyksta kokie nors teroristiniai aktai: juk tada galima pateisinti savo reikalingumą ir paprašyti dar daugiau pinigų, paskelbiant, kad kaltas kažkas kitas, pvz., kokie nors Dagestano islamistai. Nenormaliai išsipūtusi ir skaitlinga Rusijos teisėsaugos sistema nenori tik vieno – to, kad jai būtų mažinamas finansavimas.

Artėjant olimpinėms žaidynėms Sočyje, momentas pinigų kaulijimui yra ypatingai geras. Toksai geras, kad kyla klausimas, kas išties labiausiai suinteresuotas teroro aktais Rusijoje.

Rokiškis Rabinovičius rašo jūsų džiaugsmui

Aš esu jūsų numylėtas ir garbinamas žiurkėnas. Mano pagrindinis blogas - Rokiškis Rabinovičius. Galite mane susirasti ir ant kokio Google Plus, kur aš irgi esu Rokiškis Rabinovičius+.

11 thoughts on “Rusijoje teroras, tačiau viskas tik blogės

 1. Darius

  Iš vienos pusės -- neišvengiamas išlaidų padidinimas Sočio saugumui kažkam tikrai naudingas. Iš kitos pusės -- Sočio apsaugininkai jau dabar panikoje -- buvo atimti norvegų slidininkų temperatūros davikliai. Balaganas.

  Reply
  1. Rokiškis Post author

   Ten iš esmės siejasi su kai kuriais pastebėjimais, kad Putino atėjimas į valdžią ir pirmos antiteroristinės priemonės, kurios taikytos po daugiabučių pastatų sprogdinimo, buvo galimai organizuotos pačios valdžios.

   Kita vertus, šiais laikais jau neaišku, ar reikia Rusijos valdžiai pačiai organizuoti tokius dalykus, kai yra Čečėnija ir Dagestanas, su visu terorizmu, kurį ten užaugino pačios Rusijos veiksmai.

   Reply
 2. tomas

  del panasiu istoriju Rusijoje laikiau kumscius uz referendumo karteles sumazinima Lietuvoje- deja..

  Reply
  1. Stebėtojas

   Dėl nuolatinių sviesto kainų didėjimo Lietuvoje laikau kumščius už Katalonijos nepriklausomybę.

   Reply
 3. entdx

  Man įdomu, kaip dabar veiks propagandinė mašina, kai pagrindinis jos motyvas buvo, jog vakarai neadekvačiai kovoja su terorizmu.
  Užsiims tiesmuku hipokritizmu ar suras naują temą.
  Sočis gali tapti košmaru ir suirute, tik abejoju ar valdžiai išvis pakenks ir turės įtakos.

  Reply
  1. Rokiškis Post author

   Propaganda veiks kaip veikusi -- jiems visiškai indiferentiška, kas pas juos dedasi. Propagandinis diskursas remiasi realybe tiktai tiek, kiek ta realybė jį atitinka, o kiek neatitinka -- paprasčiausiai ignoruoja.

   Reply
 4. Anonymous

  Sveiki Rokiski,
  su Naujaisiais!

  Pries 1.5 savaites buvau Socyje, ten tikrai nemazai atvezta jaunuoliu su aprangom kurie stovi kas 100-150 metru, taciau tikrai nera tos itampos ir baimes is gyventoju puses. Gyvenimas ten ramiai teka sava vaga, gatves pilnos zmoniu. Tiesiog FYI.

  Reply
  1. Rokiškis Post author

   Žinote, būna, kad kai kurie nuvažiuoja į Šiaurės Korėją ir ten irgi baimės ir įtampos nepamato, nes juk viskas tam ir organizuota, kad atvykėliams atrodytų gražiai.

   Konkrečiai dėl Sočio -- pakankamai daug pasisakymų iš vietinių apie tai, kas ir kaip keičiasi, galima rasti internetuose. Su visokiomis įdomiomis istorijomis. Tiesiog FYI.

   Reply
 5. Siaubas

  Labai daug apie Rusijos policiją pasako tas faktas, kad šitiek automobilių važinėjasi su video registratoriais. Pvz. Lietuvoje jų nuošimtis yra gerokai mažesnis nei maskoliuose, vien dėl to, kad policininkai retai tepasi, imdami kyšius už tai, kad avarijos kaltininkas būtų išsukinėjamas nuo bausmės, arba nekentėjusysis būtų verčiamas kaltininku.

  Reply
  1. Rokiškis Post author

   Vakarų šalyse tie videoregistratoriai kartais net vadinami būna rusiškomis kameromis. Būtent dėl tos priežasties, kad Rusijoje masiškai naudojama, o kai nukrito tas Čeliabinsko meteoritas, tai vakariečiai nesuprato kodėl tos kameros pas visus.

   Reply

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *