1939-1945: niekada daugiau mes nenorime karo

Gvardijos juostelė ilgai buvo naudojama, kaip sovietų pergalės prieš nacius simbolis. Atkreipkite, beje, dėmesį – SSRS pergalės prieš III Reichą, o ne šiaip nacistų sutriuškinimo. Dėl to, beje, ir švenčiama Gegužės 9, o ne Gegužės 8, kai naciai kapituliavo. Taigi, neužmirškime, kad II Pasaulinį karą kariavo daugybė šalių, o ne tik šios dvi.

Kariavo ir Lietuva, tapusi viena iš pirmų valstybių, kurias užpuolė Adolfo Hitlerio valdoma Vokietija. Tiesa, kažkaip atseit taikiai – ultimatumais ir karinės jėgos demonstravimu naciai atplėšė Klaipėdos kraštą (primena Rusijos agresiją Kryme, tiesa?). Lietuva nuo nacių nukentėjo labai skaudžiai – prisiminti galime ir Ablingos tragediją, ir Pirčiupius, ir daugybę nužudytų žydų, lenkų, o ir tų pačių lietuvių. Nacių režimas buvo siaubingas.

Prisiminkime ir supraskime, kad karas - tai didžiausias košmaras, koksai tik gali kilti

Prisiminkime ir supraskime, kad karas – tai didžiausias košmaras, koksai tik gali kilti

Nacių režimą sunaikino daugybė šalių. Ir tos, kurios buvo užgrobtos, priešinosi partizaniniu judėjimu, ir tos, kurios kariavo įprastą karą. Jei bandysime tas šalis išvardinti, gausis beveik visos Europos valstybės.

Deja, kai kam norėtųsi įsivaizduoti, kad kariavo tik Rusija. Netgi ne šiaip SSRS, o tiktai Rusija ir viskas. Kažkokie Kremliaus ideologai sovietinę gvardijos juostą 2005 metais pervadino Georgijaus juostele (beje, ne švento Georgijaus, kaip cariniais laikais) ir surengė akciją, skirtą rusiškumui stiprinti. Pagrindiniais organizatoriais buvo fašsituojantis judėjimas „Naši“ (labiausiai visiems žinomas iš riaušių Taline), Vladimiro Putino partija „Jedinaja Rossija“, jos komsomoliškas filialas „Molodaja gvardija“ ir Rusijos žiniasklaidos korporacija „RIA Novosti“, šiuo metu garsėjanti kliedesiais apie Ukrainos įvykius.

Taigi, dar nuo to laiko gvardijos juosta ėmė prarasdinėti sovietinę karo prasmę, o vietoje to – gauti naują, nacistinio pobūdžio potekstę – „Rusija – aukščiau visko“. Po truputį vis labiau, labiau, kol galų gale, jau šiemet, pamatėme visai naują reiškinį: Georgijaus juostelė tapo ženklu, identifikuojančiu Rusijos okupacines pajėgas, jų specialiuosius dalinius, žmonių žudikus ir agresorius.

Kažkada panašiai pasikeitė svastika: pradžioje buvusi laimės, gėrio, gyvybės simboliu, šioji ėmė simbolizuoti šlykščiausius nusikaltėlius. Taip dabar keičiasi toji gvardijos juosta, tapdama Rusijos agresijos Ukrainoje simboliu.

Todėl mums reikia kito simbolio. Tokio, kuris primintų apie visus žuvusius, apie visus nužudytus, apie visus kareivius ir civilius, kurie prarado gyvybes. Simbolio, kuris primintų apie milijonus mirčių. Simbolio, kuris primintų apie tai, kad karas – tai ne pergalės, o mirtys. Mirtys, kraujas ir lavonai. Tai yra tikras karo veidas – žvelgiantis į dangų aklomis numirėlio akimis.

Tokį simbolį nesunku atsispausdinti ir išsikirpti. Ir jis primena tai, kas išties buvo karas - kraujas ir mirtis.

Tokį simbolį nesunku atsispausdinti ir išsikirpti. Ir jis primena tai, kas išties buvo karas – kraujas ir mirtis.

Todėl aš siūlau visiems prisiminti, kas yra karas. Ir įsisegti raudoną aguoną. Tokią, kokią britai segasi, prisimindami I Pasaulinio karo aukas. Tokią, kuri kaip kraujo dėmė ant peršautos krūtinės. Kad neužmirštume viso to siaubo, kuris išties yra karas.

Ukrainiečiai dizaineriai Sergiy Mishakin ir Tetiana Borzunova (3Z Studio) jums sukūrė simbolį, kuris primintų. Ir šis simbolis yra neutralus. Jis primena žmones, kurie žuvo, o ne tuos, kas atstovauja kažkokią ideologiją. Prisiminkime praradusius savo gyvybes. Paspauskite ant paveiksliukų – jų rezoliucija čia kaip reikiant didelė. Adaptavo Lietuvai vienas anoniminiu likęs puikus žmogus.

Beje, protingai apie tą patį rašo kaimyniniame bloge esantis ponas Remigijus Šimašius. Irgi paskaitykite.

Rokiškis Rabinovičius rašo jūsų džiaugsmui

Aš esu jūsų numylėtas ir garbinamas žiurkėnas. Mano pagrindinis blogas - Rokiškis Rabinovičius. Galite mane susirasti ir ant kokio Google Plus, kur aš irgi esu Rokiškis Rabinovičius+.

22 thoughts on “1939-1945: niekada daugiau mes nenorime karo

   1. štanga

    nu jo, o paskui kai pritrėškia kaip utėles -- nabagus vaizduoja…kaip čia niekas neturėjo teisės. kindziulio anekdotas barsukams…:()

    Reply
  1. a

   juokinga klausimas. kuo tai yra susiję su tema?
   man asmeniškai yra šlykštu, kad dalinamės su koloradais pilietybe. Geriau būtume, kaip latviai..

   Reply
 1. jurgis

  Kažkada, gal 2005 putinas ir jo kolegos pastebėjo, kad dien yra ypač stipriai nusėdęs rusų sąmonėję, jis vienija praktiškai visus, net pasaulio mačiusius liberalus. Todėl juostelę ėmė kišti visur kur tik panorėję.

  Reply
 2. asas

  Jau nuo pirmu eiluciu matos kad avinas esi.pasidomek kada buvo pasirasytas 2-as kapituliacijos aktas, ir kelinta valanda tada buvo Maskvoje.

  Reply
  1. Rokiškis Post author

   Ponuli, aš jus informuoju, kad II Pasauliniame kare kapituliavo Vokietija. Jau pagal patį apibrėžimą ji kapituliavo tuo laiku, kuris buvo Vokietijoje, nes joje buvo toksai laikas, koksai buvo joje.

   Bandymai prikabinti visokius papildomus laikus, kaip kad Maskvos, Vašingtono, Mėnulio, Marso ar dar kokį nors -- bebrasmiai, nes įvykio laikas nustatomas pagal tą laiką, kuris yra įvykio vietoje.

   Reply
 3. Mykolas

  Georgijaus juosteles, kiek prisimenu, kai buvau Sankt Peterburge, tai matydavosi. Neatkreipiau dėmesio ar žmones nešiojo, bet ant mašinų tai tikrai daug. Mat, jos matėsi, nes dauguma buvo/yra užkabintos ant mašinų antenų, čia tas buvo 2011 ar 12, greit tas laikas eina, nebesupaistysi. Gal kokį birželį, tai gal nebuvo spėjusios susidėvėt po Gegužės 9 d.

  Reply
 4. Romas

  Šauni iniciatyva, pone Rokiški. Taip pat siūlau papildyti straipsnį dėl tikrosios Antrojo pasaulinio karo pabaigos datos -- 1945 metų rugsėjo 2 dienos, kuomet formaliai pasidavė Japonija.

  Reply
 5. rupužius

  Cha šita logo ruskis sukurė, dešnėj savo parašo nenuemė kažkooks Sergėjus, tai kaip suorast??? Kvepia masonais.

  Reply
  1. Rokiškis Post author

   Aš matau, kad ateina pas mane kai kurie labasai, kurie netgi straipsnio perskaityt nesugeba, bet užtat sugeba visokio briedo komentaruose prirašyt.

   Reply
  2. viktoras

   Jei nori žinoti, Segij -- yra Serhijus, o ne Sergejus. Serhijus yra ukrainietiškas vardas.

   Reply
 6. Saulius

  Gal yra kur nors lipdukų pirkti? Didesnių -- ant mašinos užklijuočiau. Tris tikriausiai -- ant šonų, ir gale.
  „Po karo“ nuimamų.

  Reply
 7. Pingback: Kuo pradžiuginti koloradus « Rokiškis

  1. Rokiškis Post author

   Na, o ko tikėtis, kai praėjo nuo karo pabaigos tiek metų? Taigi absoliuti dauguma tų, kas kariavo, jau numirę.

   Reply
   1. Macka

    Ko tikėtis visuomenėje, kurioje veši imperialistinės metastazės? Kažko panašaus: istorija mitologizuojama, o ritualai virsta cirku.

    Reply
 8. Pingback: Никогда больше мы не хотим войны | Rokiškis Rabinovičius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *