Iranas: ekonominė stagnacija

Pasitaikė neseniai pabendrauti su Irano verslo magnatais. Papasakojo truputį smagumų, kuriais norėčiau su jumis irgi pasidalinti. Nes yra į ką pasižiūrėti, kai kalbi ir apie tai, kas Lietuvoje gerai, ir apie tai, kas Lietuvoje blogai. Ir išvis, jei nėra palyginamumo, tai juk sunku ir susiprasti, ar ne? Taigi, prašom jums pabirų apie tai, kaip suveikia valdiškas ekonomikos reguliavimas vienoje iš didžiausias pasaulyje pajamas turinčių valstybių – Irane.

Ne, čia ne senovinė nuotrauka iš Peugeot gamyklos, čia kažkoks Irano fabrikas, kuris šitas mašinas gamina dar ir dabar. Beje, dar ir eksportuoja į visokias trečiojo pasaulio šalis, įskaitant ir Rusiją. Vienos naujos mašinos kaina - vos keli tūkstančiai dolerių. Kokybė - geresnė, negu LADA, t.y., dažniausiai nauja mašina važiuoja be kapitalinio remonto.

Ne, čia ne senovinė nuotrauka iš Peugeot gamyklos, čia kažkoks Irano fabrikas, kuris šitas mašinas gamina dar ir dabar. Beje, dar ir eksportuoja į visokias trečiojo pasaulio šalis, įskaitant ir Rusiją. Vienos naujos mašinos kaina – vos keli tūkstančiai dolerių. Kokybė – geresnė, negu LADA, t.y., dažniausiai nauja mašina važiuoja be kapitalinio remonto.

Pradėkim nuo to, kad alkoholį Irane paties Irano piliečiams vartoti draudžiama. Ir už alkoholio vartojimą baudžiama, netgi kalėjimu (panašiai, kaip nekurios naujai kylančios partijos norėtų ir Lietuvoje padaryti). Nepaisant to, alkoholizmas yra išplitęs totaliai, geria kas netingi, kiekvienuose namuose ir kasdien. Nelegalaus alkoholio rinka yra juodoji ir tikrai milžiniška. Bet kadangi rinka juodoji, tai legaliai iš jos įsigyti alkoholio kokie nors viešbučiai ar užsieniečiams skirti barai negali (legalaus alkoholio tiesiog nėra), todėl turi importuoti alkoholį iš Vakarų šalių.

Bausmės už vairavimą girtam – 30-60 eurų už pirmą kartą (prisiminkim, kad eilinis atlyginimas ten panašaus lygio), už antrą kartą – iki pusės metų kalėjimo, o už trečią kartą – automobilio konfiskavimas. Taip, jūs teisingai supratote: mašina ten toksai turtas, kad jos konfiskavimas baisesnis už pusę metų kalėjimo. Negana to, gaudo ir šiaip išgėrusius, o ne tik vairuotojus. Ir baudžia irgi kažkaip panašiai. Nepaisant to, girtų gatvėse pilna, gaudomi jie masiškai, bet atsiperka tiesiog kyšiais. Ir tai nepaisant totalinės kovos prieš alkoholio vartojimą.

Kavos Irane niekas negeria ir nežino, dar prieš keletą metų jos ten iš principo nebuvo. Dabar, bent jau didesniuose miestuose, labai paieškojus, galima kavos rasti, yra netgi kavinių, tačiau kaina yra neįsivaizduojamai didelė – 3-5 eurai už puodelį. Palyginimui, eilinio iraniečio atlyginimas tėra apie kokius 30 eurų per mėnesį. Ir išvis ta kava suprantama tenai tik kaip vakarietiškas išmislas, o plinta tik dėl to, kad tai vakarietiškas išmislas – vadinasi, kad madinga.

Beje, dėl to 30 eurų per mėnesį atlyginimo – oficialiai toksai Irane buvo apie 2000-uosius. Bet nuo to laiko Irano valdžia vis vaizduoja kylančią ekonomiką ir vis didina ir didina minimalius atlyginimus. Rezultate dabar oficialus (bent jau valdžios skelbiamas) minimalus darbo užmokestis siekia apie kokius 250 eurų pagal oficialų kursą (čia matyt prieš mokesčius), bet beveik niekas tokių atlyginimų negauna ir dirba nelegaliai arba už 5-10 kartų mažesnį atlyginimą, nes niekam neįdomu. Tie patys nedirbantys iš esmės neregistruojami kaip bedarbiai, nes vėlgi niekam neįdomu. Todėl ir bedarbystė yra maža. Skaičiai su realybe nesisieja.

Kadaise Irano valdžia sugalvojo visokių būdų, kaip remti jaunimą, pvz., iki sukanka 18 metų, dėti pinigų kiekvienam į sąskaitą tiek, kiek jis pats ar jo tėvai jam į sąskaitą įdės – pvz., pasidėjo iranietis milijoną savo iranietiškų pinigų (milijonas Irano rialų – tai gal kokie 30 eurų), o valdžia atitinkamai be jokių klausimų dar milijoną prideda. Aišku, iraniečiai su tuo ir gudrauja visaip ir tuos pinigus deda ir dvigubinasi per tai. Šitai labai prisideda prie labai nevaikiškos infliacijos.

Irano valiuta – rialas, kuris irgi turi keistumų – yra ir valdiškas keitimo į dolerius/eurus kursas, ir nevaldiškas kursas, ir negana to, valdiškai keitimas yra labai ribotas (gal koks 100 eurų per dieną užsieniečiui), o laisvos rinkos kainos gan kitokios. Ir negana to, valdžia laikas nuo laiko nubaudžia kokius nors didesnius Forex prekeivius už tai, kad jie esą susimokę su CŽV numušinėja rialo kursą. Bet tas kursas kažkaip tai šokinėja, tai priartėdamas prie realaus, tai porą kartų atitrūkdamas. Metinė infliacija siekia apie 30%, nors kartais pasiekia ir visus 60%, jei nelabai sekasi. Tada matyt valdžiai ir prireikia tų CŽV sąmokslų, kad kaip nors pasiaiškinti galėtų.

Teherane gyvena apie 16 milijonų žmonių, o yra apie 11 milijonų automobilių. Ir tai nepaisant kraštutinai išplitusio skurdo. Reikalas labai paprastas – valdžia kovojo už ekologiją ir prieš kamščius. Automobilių spūstys, suprantate, didelės, tarša oro irgi didelė. Taigi, anie nutarė, kad lyginėmis savaitės dienomis gali važinėti tik mašinos su lyginiais numeriais, o nelyginėmis dienomis – tik mašinos su nelyginiais numeriais. Rezultate žmonės ėmė pirkti po antrą mašiną, kad galėtų važinėti kasdien. Kamščių nesumažėjo, oro tarša liko kokia buvusi, tik vidutinis mašinų amžius gerokai padidėjo, nes pinigų trūksta.

Mašinų importo muitai – 100% nuo kainos. Užsienines mašinas įsigyja tik tie, kas labai turtingi, faktinė kaina gaunasi nuo keliasdešimt tūkstančių eurų už naują vakarietišką mašiną. Beje, pačiame Irane gaminama kokie 10 modelių lengvųjų mašinų – visos licencinės, senovinės, kurtos prieš kokius 20-30 metų ir labai nekokybiškos. Bet ir kainos tų mašinų mažos – nuo kokių 2000-3000 eurų už naują. Kita vertus, kai atlyginimas tėra 30 eurų per mėnesį, tai gaunasi koks 100 atlyginimų už naują iranietišką trantą – labai brangu. Todėl ir gaunasi, kad mašinos konfiskavimas baisesnis už kalėjimą.

Už eismo taisyklių pažeidimus vairuotojai baudžiami baudomis. Totaliai baudžiami, o viskas veikia maždaug taip: gatvėje stovi policininkas, žiūri į mašinų eismą ir visų mašinų numerius, kur tik pažeidžia taisykles – rašo į savo bloknotėlį. Be jokių ten protokolų ar dar ko nors, tiesiog surašo, surašo – vat ir viskas. Baudos niekur niekam nesiunčiamos, bet štai kai prireikia perregistruoti mašiną nuo vieno žmogaus ant kito, štai tada kartais ima ir paaiškėja, kad ant mašinos užkabintų baudų suma yra keleriopai didesnė už pačios mašinos kainą.

Prekių importas yra totaliai korumpuotas: visos užsieninės prekės turi turėti banderoles, o importo muitai siekia apie 100%, tačiau verslininkai elgiasi paprastai – ima kokius 10% banderolių, o kitos prekės eina be banderolių, ir kiekvienam tai tvarkoje, o pareigūnai tiesiog paperkami. Paperkami ir muitinėse, ir paskui, jei prireikia.

Sovietmečiu buvo toksai anekdotas: „kas atsitiktų, jei Sacharos dykuma būtų įtraukta į SSRS? Ogi 20 metų statytų komunizmą, o paskui pritrūktų smėio“. Taigi, Iranas yra viena iš didžiausių naftą pumpuojančių ir eksportuojančių šalių. Ir 2007 metais ėmė trūkti degalų mašinoms, tiek smarkiai, kad apie 40% benzino pasidarė įvežamu iš užsienio. Žodžiu, degalai tapo deficitu ir dabar kiekviena mašina gauna tik po 120 litrų benzino per mėnesį. Aišku, visada yra kitų šaltinių degalams gauti, o benzinas iš valdiškų kanalų yra labai labai pigus, tad nepaisant deficito, išvystyta didžiulė benzino kontrabanda į užsienį.

Galų gale, pabaigai jums bus šitas faktas apie Iraną: tenai, kaip ir Lietuvoje, yra kažkoks vietinis VLKK ar tai Kalbos Inspekcija, kuri nusprendžia, ar gali įmonė turėti kokį nors pavadinimą ir ar jis tikrai lietuviškas, oj, atleiskite, iranietiškas, tiksliau persiškas (farsi kalba). Ir jei kokio nors žodžio nesupranta, tai neleidžia įmonei turėti tokio pavadinimo. Kadangi smegenų kalbainiams trūksta, tai būna, kad neleidžia pasivadinti įmonei net ir žodžiu, kuris yra kur nors žodyne, nes patys būna to žodžio negirdėję šnekamojoje kalboje. Visiškai, kaip ir pas mus.

Rokiškis Rabinovičius rašo jūsų džiaugsmui

Aš esu jūsų numylėtas ir garbinamas žiurkėnas. Mano pagrindinis blogas - Rokiškis Rabinovičius. Galite mane susirasti ir ant kokio Google Plus, kur aš irgi esu Rokiškis Rabinovičius+.

15 thoughts on “Iranas: ekonominė stagnacija

 1. jurgis

  Dar ten padaromas didžiausias kiekis plastinių nosies operacijų pasaulyje -- kiekviena iranietė nori gražios nedidelės europietiškos nosies…

  Reply
  1. kamilah

   Bet nesigauna, nes nosys pas jas plačios, todėl po operacijos sutrumpėja tik ilgis, o nosies plotis lieka toks pats. Atrodo tarsi triguba šnervė arba… kosminė raketa. O kas neturi pinigų operacijai, tas tiesiog užsiklijuoja pleistrą ant nosies, kad atrodytų kaip po operacijos. Pleistro sprendimas labai populiarus tarp paauglių.

   Reply
  2. Mingailė

   Tamsta tik veidą rodyti galėtum, irgi sukištum visus pinigus ne kitur, gal kiek supaprastini tą Europos madų vaikymąsi.

   Reply
 2. semkius

  automobilį įsigyti labai brangu, jie uždirba labai mažai, bet turi po du automobilius?

  Reply
 3. Arunas

  Tik teko pasikalbėti su iraniečiais ar teko pabūti Irane? Nes to vadinamo pilstuko „Kiš Miš“ nėra taip lengva gauti.. lengviau prie Širazo nebent ir girto žmogaus sutikti neteko viešumoj ir šiaip nepyk bet „lievas“ straipsniukas 🙂

  Reply
 4. Vladas

  Tikrai lievas straipsniukas.
  Irane buvau 4 kartus, tad galiu objektyviai pakomentuoti:
  1) Dėl „pilna girtų“ melas. Gatvėje nė vieno girto ar išgėrusio nemačiau.
  2) Dėl kavos. Anksčiau nebuvo. Teisybė. Ten arbatos kultūra. Dabar jau daug kur yra. Tik dažniausiai neskani. Išmoks. Viskas labai greitai ten keičiasi.
  3) Dėl atlyginimų. Tikrai ne 30€. Tokios algos gal prieš 15 metų buvo, tai ir kainos buvo atitinkamos. Dabar kainos kaip pas mus (maisto, transporto, viešbučių, aprangos).

  Reply
 5. Cinikas

  Buvau irane pries pora menesiu. Kazkoks kosmosas cia sitas straipsnis:)

  Neblogai issivysciusi valstybe. Irano BVP 13.000$ kai Lietuvos apie 20.000$. Algos mazesnes nei pas mus, bet tikrai ne kartais.

  Siaip labai panasi i Baltarusija pasirode -- ir zmoniu poziuriu i valdzia ir pajamom zmogui.

  Reply
 6. monikazlauskaite

  Viena yra klausytis, ką pasakoja kiti, o visai kas kita -- apsilankyti ir pamatyti savo akimis. Taip, alkoholis ten tikrai prieinamas, nors oficialiai nėra legalus. Tas pats galioja ir su socialiniais tinklais, gudrus jaunimas greitai adaptavosi prie draudimų ir naudojasi vnp, kur visai jokių problemų nekyla sėkmingai kelti asmenukes į uždraustąjį feisbuką. Manau, kad šitame straipsnyje per daug neigiamų teiginių, su kuriais tikrai nenorėčiau sutikti. Mano nuomonė apie šią šalį visiškai kontraversiška ir su ja galite susipažinti mano blogo įraše.

  Reply
 7. Jonas Povilas N

  Farsi („persų“) kalba dar vartojama Afganistane ( viena iš valstybinių kalbų),tik kitaip vadinama-dari (mažiau arabiškų skolinių),taip pat Tadžikistane (valstybinė kalba „tadžiki“,turinti daugiau tiurkiškų ir rusiškų skolinių).

  Reply
 8. vaizdas ir garsas

  Šiaip Irane labiau už alkoholį paplitęs heroino vartojimas, net jaunimo tarpe (dažniausiai rūko).

  Non sequitur, bet tęsiant seną Rokiškio temą: [url]http://www.15min.lt/naujiena/aktualu/pasaulis/daugpilyje-bebro-ikaitu-paimtas-vyras-negalejo-prisisaukti-pagalbos-gelbetojai-mane-kad-jis-juokauja-57-615439[/url] 🙂

  Reply
 9. Arklimantas

  gėda už Rabinovičių. pats buvau Irane ir tokių dalykų nemačiau. girtų ten nėra. alkoholio tikrai lengvai negausi. kavos nelabai. begalė visokio nealkoholinio alaus. labai geria Cola. atlyginimai mažesni, bet ne po 30eur tikrai. tikrai, kaip kažkas parašė, labai panaši į Baltarusiją. gyventi nesinorėtų net pusės metų, bet aplinkines šalis lenkia smarkiai. vietiniai patenkinti valdžia, bet slapta nori būti vakarietiški, t.y. pasiimti iš vakarų tik tai kas jiems patinka. labiau nei JAV, nekenčia sunitų.
  žmonės labai išdidūs, neima pinigų už pagalbą turistams. dauguma vyrų labai maži 150-160 cm. kaip meksikiečiai.
  nustebino maistas. neskanus gana, mažai prieskonių ir mažai daržovių. daug mėsos. kainos maisto kavinėse vos ne kaip LT.

  Reply
  1. Arklimantas

   dar. jei lyginti pvz. su Indija, tai 100500 kartų geriau yra Iranas. nors Indija ir „demokratiška“ bei nemusulmoniška šalis…

   Reply
  2. Rokiškis Rabinovičius Post author

   Man pačiam buvo tie patys klausimai, kaip ir tamstai -- kaip gali būti, kad gali būti girtų pilna -- juos gi pastebėtų. Ir kaip gali būti, kad toks skirtumas pragyvenimo. Atsakymai gavosi labai paprsasti.

   Dėl girtų -- čia truputį sąvokų skirtumas. Kas pas mus laikoma girtumu (šlitinėjantys ir griuvinėjantys) -- ten yra išties nesuvokiama. Tai, kas ten laikoma girtumu -- tai būsena, kur dažnas lietuvis jaučiasi galįs saugiai vairuoti. Turint omeny, kas pas mus kas antras suaugęs yra mažiausiai pirmoje alkoholizmo stadijoje -- natūralu, tiesa? Dėl alkoholio prieinamumo, kai jis nelegalus -- tas prieinamumas didžiulis, tačiau negi galite tikėtis, kad jį pardavinės kam papuola? Rimtai? 😀

   Dėl atlyginimų -- koncentracija sostinėje kompensuoja ir sulygina pajamas su mūsiškėmis, tačiau lieka kitų miestų, o ir paties Teherano pakraščių nematomumas turistams. Plg. su Rusija, kur Maskvoje atlyginimų medianos neseniai dar buvo du-tris kartus aukščiau, nei Vilniuje, bet visokiuose uriupinskuose -- kelis kartus mažesni, nei labiausiai nusususiame Lietuvos kaime.

   Reply

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *