Kaziuko mugė Kaune ir semantika

Kad Kaunas nori turėti mugę, kuri būtų panaši į Kaziuko mugę Vilniuje – tai visiškai natūralu. Kaziuko mugė yra didžiulis, labai įspūdingas renginys. Tik vat vienas momentas – semantika. Ta pati semantika, kurios mokyklose nemoko.

Kai Kaunas kuria kažką savo, tai padaro taip, kad apie Kauną ima šnekėti visame pasaulyje. Kaip visame pasaulyje šneka apie šį Kauno pastatą. Todėl ir reikia kurti kažką realiai savo. Ir tada tikrai pavyks.

Reikalas labai paprastas: Kaziuko mugė yra ne kas kita, kaip Švento Kazimiero, Vilniaus globėjo mugė. Tiesiog pavadinimas per amžius sutrumpėjo – Kazimieras pavirto į Kaziuką.

Taip, esmė tame, kad Šventas Kazimieras – ne kas kitas, kaip Vilniaus globėjas. Taip, ir visos Lietuvos globėjas, tačiau esmė čia visgi Vilnius. Ir dar, esmė yra Švento Kazimiero diena – Kovo 4.

Ką išties tai reiškia? Ogi va ką: galime pasakyti, kad Kovo 4 – tai Švento Kazimiero diena. O Vilnius – Švento Kazimiero miestas. Ir atvirkščiai – Švento Kazimiero diena yra Kovo 4, o Švento Kazimiero miestas – tai Vilnius.

Mes galime sakyti, kad Kaziuko mugė – tai Šventojo Kazimiero miesto Šventojo Kazimiero dienos mugė. Išties tai ir reikš, kad tai yra Kovo 4 dienos mugė Vilniuje.

Ką dabar daro Kaunas? O jie ten sugalvoja Kovo 10 dieną pas save daryti Kaziuko mugę. T.y., ne Kaziuko dieną ir ne Kaziuko mieste.

Pabandykite įsivaizduoti išplėstą Kauno Kaziuko mugės pavadinimą: „Kauno Vilniaus miesto ne Kaziuko mugė“. Tai vat šitaip absurdiškai tas Kovo 10 dieną vykstančios „Kauno Kaziuko mugės“ pavadinimas ir išsišifruoja, kai į semantiką pasižiūri.

Ponai ir ponios kauniečiai, nieko blogo nenoriu pasakyti apie Kauną. Man patinka tas miestas, ir kiekvieną kartą, kai aš ten nuvažiuoju, vis man labiau Kaunas patinka. Būtent todėl aš noriu pasakyti, kad Kaunas nusipelno savo mugės, o ne kažkokio tai nesuzgrabno absurdiško pamėgdžiojimo. Savo mugę Kaunas gali padaryti gal netgi geriau. Tik tam Kaune reikia daryti būtent Kauno, o ne Vilniaus mugę.

Rokiškis Rabinovičius rašo jūsų džiaugsmui

Aš esu jūsų numylėtas ir garbinamas žiurkėnas. Mano pagrindinis blogas - Rokiškis Rabinovičius. Galite mane susirasti ir ant kokio Google Plus, kur aš irgi esu Rokiškis Rabinovičius+.

11 thoughts on “Kaziuko mugė Kaune ir semantika

   1. Rokiškis Rabinovičius Post author

    Formaliai Kristoforas, o praktikoje gaunasi taip, kad kai Šv. Kazimieras Vilniaus arkiviskupijos globėjas, tuo pačiu ir iš Vilniaus kilęs šventasis, tradiciškai suvokiamas kaip Vilniaus globėjas.

    Reply
    1. Jonas Povilas N

     Taip , Kaziuko mugė- vilnietiškas fenomenas. Juolab, kad Šv. Kazimiero protėvis buvo Vilniaus įkūrėjas LD Kunigaikštis Gediminas.

     Reply
 1. Kaulas

  Kaune šiaip vyksta Kazimiero Mugė, ir ana buvo išpromoutinta kažkastai prieš 15 metų tokio Kauno rajono priedurnio Kazimiero Starkevičiaus dėka, katras ten ant Kauno savivaldybės vis sukosi. Ir sugalvojo tokią nevykusią mugę, kad net koktu ten eit.
  Hanzos Dienos buvo žymiai geresnis reikalas, deja tos pat savivaldybės buvo nukapotos ir kaip ir nebevyksta. Vot.

  Reply
 2. Arklimantas

  Jūs aišku žvengsite ir sunkiai patikėsite, bet Kaziuko mugė vyksta ir Baltarusijoje. Gudai atvirai kopijuoja Vilniaus Kaziuką ir to neslepia. Pernai ir užpernai tikrai vyko Gardine. Jie ir sako Vilniaus mugės filialas :).

  Reply
  1. As

   Iš kitos pusės, jei litvinistinio prieskonio nėra, baltarusiai (kaip istoriniai LDK subjektai) turi visišką teisę Kaziuko mugę švęsti. Geriausiai Vilniuje, savaime aišku, jei į jį gali atvažiuoti. 🙂

   Reply
   1. Jonas Povilas N

    Gal truputį į šoną nuo temos,bet pateiksiu vieną žemėlapį (jei neklystu,sudarytą pagal akad. Z.Zinkevičiaus tyrimus) apie lietuvių kalbos arealą, dar XVI amžiuje siekusį Minską, Gardiną:
    https://lt.wikipedia.org/wiki/Lietuvi%C5%B3_kalba#/media/File:Lithuanian_language_in_the_16th_century.png
    Manau, kad nemaža dalis dabartinių baltarusių kilę iš suslavėjusių lietuvių (dar ir dabar Baltarusijoje gyvena apie 30000 lietuvių ), jotvingių, sudūvių.
    Matyt, ta baltiška praeitis ir traukia dalį baltarusių prie Lietuvos ir jos tradicijų.

    Reply
 3. Vytax

  Kaune vyksta paroda „Ką pasėsi“. Va ten tai mugė. Net Via Baltica ties Noreikiškėmis kasmet tradiciškai užsikiša.
  Ir apyvartos įskaitant ž.ū. technikos pardavimus ten tokios, kokias vargu pasiekia visos kitos mugės kartu sudėjus.

  Reply

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *