WikiLeaks patarimai, kaip pagerinti žiniasklaidą

Korupcija

Ir ką gi čia gali pakeisti? Ogi viską - jei tik yra noro. Korupcija žiniasklaidoje veikia tiktai tol, kol nefiltruoji tos informacijos, kol tą informaciją naudoji, kaip pasyvus durnius, kurio refleksais žaidžiama.

Vakar buvo gera diena – 15min pranešė sensacingą WikiLeaks faktą, kurį ir taip visi žinojo*: kai kurie leidiniai reikalauja, kad jiems mokėtų (originalus dokumentas – angliškai). O jei jiems nemoka – terorizuoja, ką papuola – ir įmones, ir politikus. Tarp esminių terorizuotojų, užsiimančių korupcija, minima Respublika, Lietuvos Rytas, taip pat pranešama, kad ir Diena dokumento parašymo momentu juda link to paties (kadangi jau praėjo laiko, galim spėti, kad jau nujudėjo – kai kurie faktai Dienos judesį demonstruoja puikiai).

Ką čia galim pasakyti? Aišku, galim tarti, kad žiniasklaida pūva, o laimės galų gale žmonės – tiesiog dėl to, kad vyksta informacijos kanalų decentralizacija ir t.t.. Bet šis procesas nėra toks jau supergreitas. Realiai kažką pajusime tik po kelių metų. Tad geriau pagalvokim, ką daryti tam, kad procesas pagreitėtų.

Aš manau, kad daryti galima paprastą dalyką, kuris paveiks visus: platinti nuorodas apgalvotai. Būtent apgalvotai, atsižvelgiant į pasekmes, o ne tik pagal pirmą reakciją („patiko/nepatiko“). Tiesiog sakyčiau, kad verta pabandyti, o per kelis mėnesius tai suveiks – ir per tai, kad FB kažkas mažiau plis, ir per tai, kad Google nuorodų skaičiaus pokyčius pastebės.

Kai pašarini straipsnį Snukiaknygėje, padarai reklamą leidiniui. Kai įdedi nuorodą į straipsnį savo bloge – vėl padarai reklamą leidiniui. Taigi, išvada akivaizdi: jei nori, kad kažkokio leidinio auditorija augtų – platink ir laikink bei komentuok* tik tas nuorodas, kurios priklauso būtent leidiniui, kurį laikai etišku, neutraliu, vertu. Laikai leidinį netinkamu – tiesiog nedėk į jo straipsnius nuorodų, neplatink informacijos. Net jei kažkuris straipsnis atrodo vertas dėmesio. Paprasčiausiai susilaikyk ir viskas. Blogiausiu atveju, jei tema atrodo svarbi – pats parašyk apie tą patį. Ir neužmiršk, kad dažniausiai apie tas pačias naujienas praneša keli skirtingi leidiniai. Tad paprasčiausiai sąmoningai pasirink, kurio nuorodą platinsi.

Tai labai paprasta, tai juk elementarus naujosios eros mechanizmas: būtent žmonės nustato, kokia informacija yra verta, kokie informacijos šaltiniai yra verti. Jei darai šitai sąmoningai – gauni rezultatą. Jei paaiškini šitus mechanizmus ir kitiems – rezultatas išauga šimteriopai. Jei paaiškini, kodėl tie kiti irgi turėtų paaiškinti šitus mechanizmus dar kitiems – rezultatas išauga dar šimteriopai.

Primeskim, kaip tai efektingai gali suveikti: jei šimtas į mane panašių blogerių paaiškins kiekvienas šimtui skaitytojų, kodėl į vienus leidinius reikia nedėti nuorodų nei internetuose, nei feisbukuose (ir netgi nekomentuoti), o į kitus dėti kuo daugiau. Ir kiekvienas šimtas skaitytojų paaiškins tai dar šimtui savo draugų. O tie – dar šimtui savo draugų. Ir net nebūtina tai padaryti vienu kartu – pakanka laiks nuo laiko kažką paaiškinti vienam-kitam žmogui. Milijonas sąmoningai įtakojančių žmonių, tiesa? Pas kažką iš leidinių skaitytojų skaičius gali padidėti milijonu, o pas kažką kitą – auditorija gali susitraukti iki menko būrelio internetais nesinaudojančių durnių***.

Ir pabandykim pagalvoti, kaip nuo mūsų įtakos gali pasikeisti reitingai tokiems portalams, kaip dešinysis Balsas, krikščioniški Bernardinai, interneto žiniasklaidą sukūręs Delfi, jų konkurentas Alfa, truputį internetuose užsibuginusios, bet itin neutralios Verslo Žinios****? Sakyčiau, kad nors pavienis žmogus lyg ir atrodytų, nelemia, bendras galimas pokytis – kardinalus ir priklausantis nuo mūsų. Vieni mūsų dėka gali gerokai paaugti, kiti – gerokai kristi. Bet tik su sąlyga, kad mes tai darysime sąmoningai. Beje, patiems portalams irgi verta apie tai pagalvoti: kaip gali pasikeisti blogerių (o tuo pačiu – ir kitų aktyvesnių internautų) požiūris, jei portalas su blogeriais ir jų skaitytojais draugaus, tiesa? 🙂

Aš nesiūlau boikotuoti kokio nors sąrašo (nors tas sąrašas ir labai būtų aiškus). Manau, kad tai kiekvieno reikalas, ką žiniasklaidoje paremti, o ką paspirti – pas mus visus kriterijai skirtingi. Tiesiog siūlau pagalvoti (ir rimtai pagalvoti) apie tai, kad sąmoningas apsisprendimas netgi tokiame mažame dalykėlyje gali nulemti nepaprastai daug. Nes mes jau turime įrankius, kurių dar prieš kokį dešimtmetį nebuvo – tai Google ir Facebook.

 

——–

* Jau ir anksčiau buvo kalba apie tai, kad WikiLeaks informacija – visai neslapta, o sensacingumą kelia tik faktas, kad visiems lyg ir žinomus, tačiau viešai nepripažįstamus dalykus įvardina pakankamai autoritetingos, rimtos institucijos – JAV ambasados. Faktas, kad didžiulė dalis Lietuvos žiniasklaidos yra korumpuota, paperkama, spausdinanti užsakomuosius straipsnius ir t.t. – labai seniai žinomas. Kaip puikiai žinoma ir tai, kam kokie leidiniai priklauso. Ir jei ko nors paklaustum svarbiausių korumpuotų leidinių pavadinimų, juos pasakytų bet kuris Lietuvos pilietis, apsieidamas be jokių ten WikiLeaks.

** Feisbukas visus įrašus reitinguoja pagal rinkinį įvairių parametrų, suteikdamas kažkokius balus įrašams, o daugaiusiai gavusius iškeldamas į viršų. Vienas iš reitingavimo mechanizmų – tai „Like“ mygtukų paspaudimas, bet kitas – tai tiesiog elementarus komentarų skaičius. Komentuok, jei nori, kad Facebook įrašas kiltų į viršų. Nekomentuok, jei nori, kad jis greitai būtų užmirštas. Tai tiesiog nauja informacinė paradigma.

*** Sakau, kad internetais nesinaudoja durniai, nes amžius čia jau seniai ne rodiklis. Ypač po to, kai kažkoks teismas už kažkokį internetinį komentarą nuteisė septynesdešimtmetę senutę (vakar rašiau jau ir apie dilgėlių paradigmą): akivaizdu, kad amžius sugebėjimui naudotis internetu nedaro lemiamos įtakos. Nesugebėjimas naudotis internetu – daugiau intertiško mąstymo, t.y., riboto intelektinio pajėgumo problema.

**** Tie žiniasklaidiniai veikėjai galvoja, kad jei jie įdės nuorodą į blogą, tai skaitytojai, paspaudę nuorodą, iš jų išeis ir daugiau niekada niekada nesugrįš. Jie rimtai taip galvoja (taip taip, jie taip galvoja, aš nejuokauju – jie TIKRAI taip galvoja). Todėl nededa nuorodų netgi tada, kai kokiame nors straipsnyje nurodo kokį nors puslapį. Žinoma, tai idiotiškas požiūris. Ar tai, kad jų pačių pavyzdžiu neįdėjau nuorodų į pavardintus leidinius, apsunkintų kam nors jų suradimą? O gal neįdėjęs nuorodos, padidinau savo skaitytojų ratą? LoL

Rokiškis Rabinovičius rašo jūsų džiaugsmui

Aš esu jūsų numylėtas ir garbinamas žiurkėnas. Mano pagrindinis blogas - Rokiškis Rabinovičius. Galite mane susirasti ir ant kokio Google Plus, kur aš irgi esu Rokiškis Rabinovičius+.

26 thoughts on “WikiLeaks patarimai, kaip pagerinti žiniasklaidą

 1. Paulius_A

  I’m in.
  Tik dar reik pasistengti ir žiniasklaidos savitvarkos institucijas paramstyti ir vengti TV3 bei Alfa.lt, kurios pasišiaušė prieš sprendimą TV3 paskelbti neetiška 😉

  Reply
  1. Rokiškis Post author

   Šiaip tai šitie du tamstos minimi atrodo lyg ir nesusiję tarpusavy, bent formaliai. Valdytojai skirtingi -- TV3 savininkai yra švedų MTG Broadcasting, o Alfa.lt -- MG Baltic.

   Reply
  2. anoniminis bailys

   Pati ta kryptis etiska/neetiska mano nekompetetinga nuomone yra komiska, diskusiju klubas kuris idomus tik sau patiems ir kurio apsikandziojimai absoliuciai nieko nekeicia.

   Reply
   1. Rokiškis Post author

    Aš manau, kad čia tiesiog reikia išskirti paprastus dalykus, kas Lietuvoje nėra daroma: tiesiog atskirti pagal mokestinius segmentus informacinę žiniasklaidą, pramoginę žiniasklaidą ir pornografinę žiniasklaidą, kaip tris atskiras kategorijas su skirtingais tarifais, reikalavimais ir aiškiais kriterijais. Ir praktiškai neliks ką šnekėt apie tuos etiškumus ar neetiškumus.

    Reply
    1. anoniminis bailys

     Taip apibrezt reikia juridiskai, nes gaunasi kazkoks blablabla kai gincai vyksta del morales 😀 , bet cia vel toks slidus reikalas, nes atsiveria galimybe kazkam iistatimint savo kotletine morale.

     Reply
     1. Rokiškis Post author

      Taip, čia ir vėl slidus reikalas, aišku, tas tiesa 🙂

      Nors šiaip jau paprasčiausiai proporcinė naujienų dalis transliacijoje -- tai jau rodiklis.

      Reply
 2. troy

  Pala, tai etiška yra Lrytas ir Respublika?
  Pati ta žurnalistikos komisija yra neetiška.
  Iš Rokiškio sąrašo reikia išbraukti delfi.lt už gėjų ir NK95 propagandos skleidimą. Aiškiai irgi dirba už pinigus.

  Reply
  1. Rokiškis Post author

   Ponas, pas mane sąrašo nėra. Tik šiaip pavardinimas leidinių pavyzdžių. Tamsta savo sąrašą pasidarykit. Taip ar anaip, pas visus juk pakankamai skirtingi kriterijai.

   Reply
 3. frogsign

  Šiaip tai čia naturaliai išeina jei keli straipsniai nepatinka, savaime nustoji leidinį skaityti. Tik skirtingiems žmonėms skirtingi tekstai patinka. Lieka tik apsispręsti, kas prieštarauja tavo nuostatoms ir požiūriui ir tuos leidinius atmesti. O jei nuostatų neturi… tai išeina, kad ir skaitai viską iš eilės 😀

  Reply
  1. Leo Lenox

   Pritariu. Man bent jau atrodo, kad tie „sąrašai“ susiformuoja gana natūraliai -- ko neskaitai, į tą ir nuorodų nededi.

   Reply
  2. Rokiškis Post author

   Taip, savaiminis procesas irgi vyksta. Tik jį dar galima paspartinti, jei palaikai tai sąmoningai -- čia esminė idėja 🙂

   Reply
 4. Karakumų asilėlis

  Rokiški, už ką balsas.lt gavo garbingą epiteta dešinysis ? Man šis portalas respublikos ir akistatos sąmplaika kvepia, o ne dešiniosiom idėjom.

  Reply
  1. ProjekcinisKliedesys

   +10
   nors uz ka is rokiskio jis gavo toki ivertinima as galiu tik nutuokti…

   Reply
  2. Rokiškis Post author

   Nepainikim dešinumo su konservatoriais ir krikdemais. Pažiūrėkim tiesiog į Balsas.lt redakcinę kryptį. Ir viskas susistatys.

   Reply
 5. Pingback: Pamokėlė apie tai kur spausti “like”

 6. Xb0Zon

  Įdomiausia, kad „Lietuvos Ryte“ apie šią istoriją nebuvo nė žodžiu užsiminta. O plačioji visuomenė, regis, nesupranta, kokį šūdą skaito ir toliau pasitiki spauda.

  Tsakant kokia liaudis, tokia ir žiniasklaida.

  Reply
  1. Rokiškis Post author

   Štai dėl to, kad jie linkę nutylėti, tai ir reikia patriukšmauti ir per visur tą info apie WikiLeaks paplatinti 🙂 Kuo triukšmiau, tuo smagiau 🙂

   Reply
 7. fanta

  Pradžiai būtų naudinga garsiai skelbti garbingąjį
  UOLIAI BESISTENGIANČIŲ NUTYLĖTI sąrašą.

  Kol kas jis labai ilgas būtų, nes iš pranešė apie tuos dalykus, atrodo, kol kas tik 15min ir vz. Visi kiti solidariai TYLI.

  Taigi, ramiai galime pradėt vardinti TYLĖTOJUS:

  Respublika, Lietuvos Rytas, BNS, Diena, Balsas, Lietuvos žinios, delfi, alfa, ir t.t., ir t.t. …

  Negarantuoju, kad kurį nors čia dabar neįrašiau nekaltai. Mano tikrinimas buvo paviršutiniškas, apsiribojo užklausimu žodžio „wikileaks“ tuose portaluose. Jei kas nors darysite OFICIALŲ sąrašą- tikrinkite atidžiau. Bet ir nebūtina. Nekaltieji patys pakels triukšmą ir juos galima bus išbraukti.

  Reply
  1. Rokiškis Post author

   Aš tai tamstos vietoje sudarinėčiau rašančiųjų sąrašą. Tą, kur yra gerieji. Tai vienintelis reikšmę turintis sąrašas. Kiti tegul lieka už borto 😀

   Reply
 8. Saulius

  Dėl tylėjimo: niekas nenori prarasti valdžios, net jei ji tik ketvirtoji, ar dalintis ja.. Matyt, Wikileaks’o smūgis ganėtinai netikėtas, o ir informacija nesurinkta: kas realiai stovi už Wikileaks’o ir ko galima laukti ateityje. Kautis su neapčiuopiamu mistiniu užpuoliku labai sudėtinga, o aklai gintis -- rizikinga. Todėl, manau, pasirinkta taktika „tyla- gera byla“, bent laiko taip bus laimėta, kol situacija sukonkretės. Neužmirškite, kad už žurnalistų stovi savininkai, o jiems konjunktūrą -- pagrindas. Nesusigaudęs gali ir verslą realiai prarasti, ne tik valdžią.

  Reply
  1. Rokiškis Post author

   Taip, ponas. Čia tamsta labai tiksliai sakot: WikiLeaks savo esme yra nežinomybė, kažkas, ko nesupranta niekas. Informacijos sklidimo pokyčiai, kurie nenumaldomi ir triuškinančiai grubūs.

   Todėl, viena vertus, daugeliui atrodo geriau patylėt apie juos. Kita vertus, daugeliui norisi surasti bent kažką, kas kaltas ar susijęs.

   Taip ir gaunam visokius efektus.

   Reply
 9. ane

  Platink ka tik nori, bet saziningai blokuok reklamas su ad block plus, flash block ir no script -- 99% fekaliju nufiltruosi.

  Reply

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *